Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија не одустаје од свог суверенитета и територијалног интегритета

Србија не одустаје од свог суверенитета и територијалног интегритета

Београд, 19. јануар 2009. године – Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић рекао је у интервјуу за данашње издање дневног листа “Блиц” да је Београд спреман да разговара са Еулексом и УНМИК-ом о имплементацији плана од шест тачака генералног секретара УН у области полиције, судства, царина, заштите културно-историјских споменика, административне границе, као и области инфраструктуре.

Сајт Владе Србије преноси овај интервју.

Који су циљеви Београда:

– Желимо да у српским срединама припадници полиције буду српске националности, да један представник српске заједнице буде заменик међународне полиције. Што се тиче судства, ових дана се воде преговори са локалним представницима правосуђа о томе да наше судије и тужитељи буду равноправни у судским процесима, да раде по законима и уредбама УНМИК-а које су донете после 1999. године. За нас је апсолутно неприхватљиво да ми радимо по законима такозване “државе Косово”.

Шта се од плана на којем је инсистирао Београд конкретно спроводи:

– Тренутно ништа. Управо због тога стално апелујемо на УНМИК да што пре разговарамо о спровођењу договора. Да напокон у српским срединама на северу Косова, где је тренутно правни вакуум, што пре заживе закони и безбедност.

Постоје мишљења да је примена плана од шест тачака практично увод у поделу Косова:

– Не, план и његова примена односе се на целокупну територију Косова и Метохије. Неприхватљив је било какав облик поделе и Влада о томе никад није разговарала. Желимо да Косово сачувамо у границама Србије и не одустајемо од свог суверенитета и територијалног интегритета.

Да ли постоји идеја о поновном покретању статусних преговора:

– Наравно, наш циљ су нови преговори јер сматрамо да статус Косова није решен. Желимо компромис где ће све стране бити задовољне, а не да имамо ситуацију да је једна страна добила све, а друга све изгубила! Такав однос фрустрира српску етничку заједницу јер сматра да је међународна заједница учинила неправду према Србима и другим неалбанцима.

Еулекс се распоређује после “зеленог светла” УН. Како локалне српске институције сарађују са Еулексом:

– Уколико Еулекс буде извршавао своје задатке и решавао горуће проблеме, може да рачуна на озбиљну сарадњу са државом Србијом, а самим тим и са локалним представницима Срба на Косову и Метохији.

Имате ли комуникацију са Међународном цивилном канцеларијом:

– Сарадња не постоји и мислим да у догледно време неће постојати управо због реторике која долази од шефа те канцеларије Питера Фејта. Докле год не промене однос, док се не схвати да на Косову живе и друге етничке заједнице, и да је за Србе апсолутно неприхватљиво да се у тој канцеларији спроводи план Мартија Ахтисарија, ми не желимо да сарађујемо с њима.

Ко је одговоран за недавне инциденте у Косовској Митровици:

– О одговорности за ове догађаје не бих смео и не бих хтео да спекулишем. И зато сам након сваког инцидента позивао надлежне институције да открију и санкционишу починиоце. Управо последњи догађаји у северној Митровици указују на то да међународна заједница мора да открије починиоце да се не би шириле спекулације.

Шта је са истрагама о ненаменском трошењу буџетских средстава на Косову:

– Мислим да постоји погрешна претпоставка у народу да је за све што се дешава у покрајини одговорно Министарство за Косово и Метохију. Не желим да бежим од одговорности за оно што ја радим. Ми смо предузели низ активности за контролу оног новца који Министарство шаље у покрајину, а то су плате локалних самоуправа и трансфер новца који шаљемо тим локалним самоуправама. Основали смо радну групу која утврђује ситуацију на терену, почели смо да проверавамо и платне спискове радника, као и да ли људи стварно живе на Косову и Метохији. Ми ћемо веома брзо, до краја месеца, изнети конкретне податке о стању на терену. Уколико је било злоупотреба, сигурно нећемо сакривати од јавности.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs