Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија се противи формирању косовских безбедносних снага

Србија се противи формирању косовских безбедносних снага

Београд, 20. јануар 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић оценио је данас да се Србија и Срби у покрајини противе формирању косовских безбедносних снага, посебно моноетничких.

Богдановић је у емисији “Кажипрст” РТВ Б92, поводом најаве привремених институција самоуправе на Космету да ће од 21. јануара почети са радом снаге безбедности које ће имати 2.500 активних припадника и 800 резервиста, наоружаних лаким наоружањем, рекао да је у овом тренутку непотребно формирати такве оружане снаге.

Он је оценио да нема никакве разлике између тих снага и озлоглашене Ослободилачке војске Косова (ОВК), која је преобучена предала дужност Косовском заштитном корпусу (КЗК), а који је затим предао дужност новоформираним безбедносним снагама Косова.

Министар је истакао да је потребно демилитаризовати читав простор Космета јер се само тиме може успоставити адекватна безбедност не само на простору јужне српске покрајине него и у читавом региону.

Такође, Богдановић је најавио да ће у разговорима са међународном заједницом и ЕУ бити указано на сву погубност формирања таквих безбедносних снага, које може само да погорша ситуацију на Косову и Метохији.

Говорећи о дипломатским и правним механизмима за борбу против формирања нових оружаних снага на Космету, Богдановић је упозорио на то да је реч о кршењу Резолуције СБ УН 1244, по којој је КФОР једина наоружана формација на простору покрајине.

Он је изразио спремност Србије да почне преговоре са УНМИК-ом и Еулексом о реализацији плана од шест тачака генералног секретара УН Бан Кимуна, који је усвојио СБ УН, јер су тих шест тачака битне за опстанак Срба и осталих неалбанаца на Косову и Метохији.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs