Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Статусни разговори о Косову и Метохији биће обновљени

Статусни разговори о Косову и Метохији биће обновљени

Београд, 24. јануар 2009. године – Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Оливер Ивановић изразио је данас уверење да ће статусни разговори о Косову и Метохији бити обновљени, али да је претходно потребно да Србија уђе у ЕУ.

Оливер Ивановић
Ивановић је у интервјуу за агенцију Бета рекао да ће се тада Европа према Србији односити са више респекта, па ће и наша позиција бити далеко боља.

Према његовим речима, сада се не може потценити чињеница да су 54 државе признале Косово, али су и те државе, међу којима су и неке водеће економске силе света, свесне да статус Косова и Метохије не може бити дефинитиван док га Србија не прихвати.

Државни секретар Министарства за Косово и Метохију истакао је да не верује да ће признавање независности Косова бити услов за улазак у ЕУ, и навео да је тај утисак стекао у разговорима са водећим људима ЕУ.

Закључак је да се Косово неће постављати као услов за евроинтеграције. Никога од представника утицајнијих земаља нисам чуо да говори тако, осим појединих аналитичара у Европи и САД, али се надам да ће политика нове америчке администрације бити умеренија, казао је Ивановић.

Он је навео да у фокусу америчке политике неће бити Балкан, већ покушај да се промени лош имиџ САД, а део тог лошег имиџа је и форсирање независности Косова, односно дела Србије као суверене државе.

Ивановић је оценио да нико није задовољан оним што је Еулекс за сада урадио, па чак ни сама мисија ЕУ на Косову и Метохији.

Еулекс је пун нејасноћа. Однос Унмика и Еулекса је дефинисан закључком Савета безбедности УН у шест тачака, а то на терену изгледа другачије. Повратак Срба у Косовску полицијску службу (КПС) и укључивање судија у правосуђе предмет је договора у плану о шест тачака СБ УН. Однос Еулекса према тих шест тачака је још недефинисан – они мисле да то треба да спроведе Унмик, који има овлашћења, али нема снагу, рекао је Ивановић.

Ивановић је истакао да се због тога о плану у шест тачака СБ УН мора додатно разговарати, и навео да Београд очекује да до разговора о спровођењу тог плана може доћи половином фебруара, након повратка шефа Унмика Ламберта Занијерија из Њујорка.

Моја сугестија је да се сви заједно сретнемо – Унмик, Еулекс и Влада Србије, па да они наше закључке пренесу косовској влади, рекао је Ивановић и додао да за сада не може да замисли директне разговоре са представницима Владе Косова.

Ивановић је навео да на Еулексу и Унмику остаје да нађу начин да закључке са тог састанка пренесу албанској страни и обезбеде спровођење тог договора.

Он је подсетио да је веома битно што су за план од шест тачака СБ УН гласале САД, Велика Британија, Француска и друге земље које су признале независност Косова.

Закључак о шест тачака је усвојен у СБ УН и о тим тачкама се не расправља. Речи може бити само о имплементацији. Документу се може променити само назив, али не и суштина, рекао је Ивановић и додао да је одговорност за примену тих шест тачака у највећој мери на представницима Унмика, ЕУ и посебно на дипломатским представницима САД на Косову и Метохији, који су за Албанце највећи ауторитет и стога би њихова помоћ по том питању била веома значајна.

Говорећи о безбедносној ситуацији на северу покрајине, Ивановић је навео да не мисли да учестали инциденти могу прерасти у насиље попут оног од 17. марта 2004. године.

Мањи инциденти су могући, али ће се све задржати на томе. Ти инциденти и одржавање тензије убијају обичног човека, родитељи су забринути за децу и, ако се дуго одржи, та тензија могла би утицати на њихову вољу да ту остану, рекао је државни секретар.

Према његовим речима, да би се ситуација смирила битно је да Кфор буде близу и да Еулекс и КПС преузму потпуну одговорност за безбедност.

Ивановић је, поводом навода приштинских званичника да су за инциденте на северу одговорне криминалне групе, позвао Приштину да изнесе доказе за те тврдње.

Нисам задовољан безбедношћу, али општи показатељи говоре да је стопа криминалитета на северу Косова мања него у осталим деловима, јер у том делу покрајине увек има најмање по 15 патрола које читавог дана патролирају и смањују могућност да се ту нешто организује, казао је Ивановић.

Говорећи о српским полицајцима у Косовској полицијској служби, командном ланцу и предаји рапорта, Ивановић је навео да још није устаљен командни ланац и комуникација са Еулексом.

Полицајци УН још увек су у региону и са њима сарађују српски полицајци, који чекају шта ће даље бити, рекао је Ивановић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs