Помоћ српском живљу на Космету реализацијом конкретних пројеката
Звечан, 2. фебруар 2009. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић изјавио је данас да се Влада Србије, осим дипломатским средствима, за Косово и Метохију бори и на локалном плану – реализацијом конкретних пројеката који ће помоћи српском живљу да ту живи и опстане.
Шкундрић је данас пустио у рад трафостаницу "Мали Звечан" између Косовске Митровице и Звечана, која ће омогућити боље и сигурније снабдевање струјом северног дела Косова и Метохије.
Он је подсетио на то да је српско становништво на Космету суочено с вишегодишњим проблемом нередовног снабдевања и вишечасовног искључивања струје.
Сви знамо да постојећи електроенергетски систем Косова и Метохије не може да подмири енергетске потребе ни становништва ни индустрије, која користи минимум капацитета, посебно за подручја на којима живи српско становништво, указао је министар рударства и енергетике.
Према његовим речима, Влада Србије је у претходном периоду, у циљу превазилажења проблема искључења потрошача у подручјима у којима живи српско становништво и спречавања хуманитарне катастрофе, Унмиковој администрацији предлагала низ решења која су укључивала спремност да се обезбеди 50 милиона киловат часова месечно у виду хуманитарне помоћи.
Шкундрић је нагласио да та помоћ није реализована због тога што је друга страна оспоравала право донатора на то да усмерава помоћ тамо где он сматра да треба да је пружи, и то постављањем техничких услова који нису могли бити испуњени.
Он је рекао да је енергетски сектор у протеклих шест година функционисао на основу помоћи у износу од приближно 700 милиона евра, од којих је 65 одсто упутила међународна заједница, и додао да су уложена средства резултирала најнижом погонском спремношћу агрегата у термоелектранама.
Министар је навео да је српска страна у разговорима са Унмиком предлагала привремено формирање предузећа са атрибутима производње, преноса, дистрибуције и трговине струјом за српску заједницу у делу где "Електрокосмет" не успева да одржи систем.
Он је објаснио да би то предузеће потрошачима омогућило да се на недискриминаторној основи снабдевају струјом, а делу протераних радника, који би радили у погонима тог предузећа, остваривање права на рад.
Шкундрић је најавио да ће Србија покренути процедуре за израду студија и пројеката за изградњу нових површинских копова и термоелектрана на бази лигнита из косовског и метохијског басена и изградњу производних капацитета.
Министар рударства и енергетике навео је да на локацијама са већинским српским становништвом ЕПС у првој фази треба одмах да искаже намеру да, сам или у сарадњи са стратешким инопартнером, планира проширење и изградњу блокова снаге од 700 мегавата.
Он је подсетио на то да је ЕПС, у циљу обезбеђивања сигурног снабдевања електричном енергијом и могућности извоза струје и остваривања значајних профита, а имајући у виду несташицу капацитета у региону и Европи, расписао тендере за избор стратешког партнера за изградњу великих термоблокова на лигнит, укупне снаге од 1.400 мегавата, а чија вредност износи најмање 1,6 милијарди евра.