Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Преговори о примени споразума у шест тачака почињу 17. фебруара

Преговори о примени споразума у шест тачака почињу 17. фебруара

Београд, 16. фебруар 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић рекао је данас да преговори са представницима УН и УНМИК-а о примени споразума генералног секретара УН у шест тачака на Косову и Метохији – почињу у уторак, 17. фебруара.

Јеремић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" рекао да албанска страна још говори да до разговора неће доћи.

Албанци говоре да до тога неће доћи, али ипак хоће. Ми смо инсистирали, и у уторак, 17. фебруара, почињу преговори о имплементацији плана који није план Мартија Ахтисарија, већ план генералног секретара Уједињених нација, који је у колизији са Ахтисаријевим планом, истакао је Јеремић.

Према његовим речима, постоји велики отпор на терену јер косовски Албанци врше велике, пре свега ванинституционалне притиске на представнике УН, што је веома забрињавајуће.

Ми ћемо наставити да пред УН инсистирамо на спровођењу онога што је Савет безбедности УН одлучио, истакао је Јеремић и додао ће се Србија свим дипломатским средствима наставити да бори за очување уставног поретка.

Он је навео да борба за очување уставног поретка не сме да дође у колизију са остваривањем других спољнополитичких приоритета – побољшањем регионалне сарадње и убрзањем европских интеграција.

Министар спољних послова истакао је да је најважније то што је питање решавања статуса Косова и Метохије Србија пребацила с политичког на правни терен.

Јеремић је нагласио да је Ахтисаријев план формално стављен ад акта одлуком Савета безбедности Уједињених нација да се подржи план генералног секретара УН у шест тачака.

За разлику од Ахтисаријевог плана, који никад није добио подршку СБ, план генералног секретара УН ту подршку је добио, навео је Јеремић.

Он је рекао да очекује да ће одлука Међународног суда правде бити у складу с међународним правом, а то је да је једнострано проглашена независност Косова представљала кршење међународног права.

Уверен сам, а то је и уверење изузетно стручног правног тима Србије, да ће, пошто суд каже да је ово било у нескладу с међународним правом, процес консолидације једнострано проглашене независности бити напросто заустављен, истакао је Јеремић.

Јеремић је додао да неће бити нових признања и да са таквом пресудом Косово неће постати члан ниједне међународне организације.

Тада се коначно отвара простор да седнемо и да се договоримо да – пошто смо показали да једностраност не доводи до решења, а имајући испред себе заједничке стратешке циљеве, пре свега интеграције у ЕУ – пронађемо решење које ће бити прихватљиво и за Београд и за Приштину, а самим тим и потврђено у СБ УН, рекао је Јеремић.

Према његовим речима, пресуда Међународног суда правде неће бити само морална сатисфакција него и конкретан резултат, после кога иду следећи кораци усмерени на очување суверенитета и територијалног интегритета Србије.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs