Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија очекује да план у шест тачака буде примењен у целости

Србија очекује да план у шест тачака буде примењен у целости

Београд/Лондон, 17. фебруар 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је да од данашњег састанка с генералним секретаром Уједињених нација Бан Кимуном у Њујорку очекује да реши све контроверзе и неизвесности у вези са имплементацијом плана УН у шест тачака, који би требало да побољша услове у којима живе Срби на Космету.

Јеремић је у интервјуу за Би-Би-Си у Лондону, где је јуче боравио на пропутовању за Њујорк, рекао да ће Бан Кимуну пренети гледиште Србије и очекивање да план буде имплементиран у целости, на начин на који је подржан у Савету безбедности УН.

На питање да ли у Њујорк иде да преговоре о плану од шест тачака покрене с Кимуном зато што шеф Унмика Ламберто Занијер те разговоре није прихватио, Јеремић је рекао да ће са Занијером детаљније разговарати у четвртак, 19. фебруара.

Није било јасно да ли ће до тог састанка уопште доћи, па је због тога затражен разговор с генералним секретаром УН. То је његов план, који је на крају крајева подржао и СБ УН. Делови плана почели су да се имплементирају и раније, али неки делови нису јер су захтевали даљи разговор, навео је Јеремић.

Према његовим речима, главни саговорник Србије, када је у питању имплементација плана у шест тачака, јесу Уједињене нације, управо како је то предвидео и план генералног секретара УН, а у оквиру разговора са УН важну улогу имаће и Еулекс.

Јеремић се није сложио с оценом Би-Би-Сија да Србија инсистира, када је реч о уређењу живота у српским областима на Космету, на одвојеним царинама, судству и полицији.

Не бих се сложио с том вашом констатацијом, ствари су далеко компликованије. Ми нисмо за било какву сегрегацију. Сегрегација, подела покрајине, није на дневном реду, нагласио је Јеремић.

Он је истакао да је предмет разговора начин на који ће Србија, уз помоћ цивилне управе, управљати јужном покрајином, и додао да је Србија спремна да разговара о свим модалитетима.

На питање да појасни своја више пута понављана упозорења да се мисија УН налази под притиском власти у Приштини и косовских Албанаца, Јеремић је истакао да не би желео да отежава позицију представника УН.

Они су под тешким ванинституционалним притисцима. То је забрињавајући сплет околности и мислим да би они требало да имају пуну заштиту и пуну слободу да се понашају у складу с одлукама Савета безбедности УН. Ми смо у сваком случају спремни да им у томе помогнемо, али мислим да би међународно цивилно и друго присутво требало да се тиме озбиљније позабави, рекао је Јеремић.

Он је нагласио да би било трагично ако би међународна заједница поклекла пред ванинституционалним претњама, усмереним против оних који желе да спроводе обавезујуће одлуке Савета безбедности УН.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs