Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Једнострано проглашење независности Косова повећало тензије

Једнострано проглашење независности Косова повећало тензије

Звечан, 17. фебруар 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да је једностраним проглашењем независности српске покрајине пре годину дана створен опасан преседан који је довео до повећања нестабилности и тензија.

Богдановић је на седници Скупштине заједнице општина Косова и Метохије, одржаној у Звечану, нагласио да једнострано проглашење независности Косова представља кршење међународног права и Повеље УН, и додао да они који су то подржали сада признају да Косово представља ризик за безбедност.

Министар је указао на то да је процес признавања независности Космета заустављен опредељењем Владе Србије да се то питање дипломатском акцијом пресели у Међународни суд правде.

Према његовим речима, Србија се на тај начин намеће као озбиљан фактор стабилности у региону и показује да се Београд не може заобићи када је реч о Космету, јер Србија никада неће одустати од борбе за своју јужну покрајину.

Он је нагласио да Србија не жели сукобе већ унапређење живота грађана и очување територијалног интегритета, и поручио лидерима косовских Албанаца да треба да знају да се будућност не гради на сукобима већ на сарадњи.

Такође, међународни представници на Косову и Метохији треба да знају да им је Србија кључни сарадник, али да исто тако њен однос према њима зависи од њиховог понашања, истакао је министар.

Богдановић је нагласио да пасивност и неконсултовање, како Владе у Београду, тако и представника Срба у локалним институцијама самоуправе на Косову и Метохији, неће допринети добрим односима.

Када је реч о преговорима о Плану у шест тачака Београда и УН, Богдановић је указао на то да они имају за циљ да промене сурову реалност на Косову и Метохији.

Предстоји нам озбиљан и дуг процес договарања, али преговори су у интересу будућности, нагласио је министар и додао да је важно да Србија економски ојача, јер само таква може да сачува Космет.

Желимо да људи у нашој јужној покрајини живе од свог рада и Влада је припремила значајна средства за помоћ народу на Космету, подсетио је Богдановић и додао да је Министарство за Косово и Метохију такође припремило стратегију одрживог опстанка и повратка.

Он је поновио да морају бити решени нагомилани проблеми у покрајини, као што су расељена лица и узурпирана имовина и питање расветљавања ратних злочина над Србима, укључујући и трговину органима, за шта Србија очекује помоћ европског правосуђа.

Богдановић је такође упутио позив свим Србима на Косову и Метохији да не наседају на провокације и да верују у своју државу Србију.

Делегати Скупштине заједница општина Косова и Метохије данас су једногласно усвојили Декларацију о потврђивању уставног положаја у Србији и одбацивању свих једностраних и сепаратистичких аката привремених институција у Приштини о независности покрајине.

Аутономна покрајина Косово и Метохија је, на основу Устава Републике Србије и у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, а сагласно Повељи УН, Хелсиншком завршном акту и другим општеобавезујућим правним актима, део јединствене и недељиве територије суверене државе Србије, наводи се у декларацији.

Скупштина заједница општина Косова и Метохије одбацује као непостојеће и без било какве правне важности све акте и радње којима се једнострано проглашава независност Косова и формирају институције квазидржаве Косово.

Скупштина заједница не признаје и одбацује све одлуке привремених органа самоуправе на Космету о формирању Косовских безбедносних снага јер су те одлуке противне Уставу Србије и Резолуцији 1244 Савета безбедности УН.

Такође, Скупштина захтева од Владе да поднесе тужбе пред Међународним судом правде против држава које су признале противправно проглашење једностране независности Косова и прекршиле обавезујуће норме међународног права, и то посебно Повељу УН, Завршни акт из Хелсинкија, Резолуцију 1244 Савета безбедности, као и друге акте.

Скупштина заједница општина Косова и Метохије упутила је апел Влади да, сагласно Резолуцији 1244, захтева хитну седницу Савета безбедности на којој би се поништила одлука о доласку мисије Еулекс на КиМ јер, супротно одлуци Савета безбедности, спроводи план Мартија Ахтисарија, који није добио сагласност тог тела УН.

Такође, од свих институција Србије захтева се да, у складу са Резолуцијом 1244, о свим питањима на Космету комуницирају искључиво са Унмиком и Кфором, као јединим легитимним мисијама УН у јужној покрајини.

Декларацију у Звечану делегати Скупштине заједница општина Косова и Метохије усвојили су у присуству посланика Народне скупштине Србије.

Богдановић је након усвајања тог документа оценио да он шаље веома важну поруку Србима на Космету, међународној заједници, али и Албанцима, да Србија, као и српски народ на Космету, не жели да се одрекне дела своје територије.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs