Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > До сада идентификоване 293 жртве злочина албанских екстремиста

До сада идентификоване 293 жртве злочина албанских екстремиста

Београд, 20. фебруар 2009. године – Комисија Владе Репулбике Србије за нестала лица преузеће данас у Приштини посмртне остатке три жртве које су албански екстремисти и терористи отели и убили на Косову и Метохији током 1999. године.

Реч је о две особе српске и једној ромске националности с подручја Подујева, Пећи и Драгаша, чије ће посмртне остатке чланови Комисије предати њиховој најближој родбини.

Председник Комисије за нестала лица Вељко Одаловић рекао је агенцији Танјуг да су, рачунајући ове жртве, до сада идентификоване укупно 293 особе српске, ромске и других националности, при чему српска страна још трага за више од 542 лица.

Према листи коју је усагласила заједничка радна група Београда и Приштине, на Космету је током оружаних сукоба и бомбардовања НАТО нестало 3.300 особа, а до сада је решена судбина 1.918 жртава, навео је Одаловић.

Према његовим речима, у приштинској мртвачници се налазе посмртни остаци још 400 особа које није могуће идентификовати јер се њихови узорци ДНК не поклапају са узорцима које су Канцеларији за нестала лица и форензику Међународне мисије на Косову и Метохији (ОМПФ) у Приштини дали најближи рођаци несталих.

То значи да сада треба утврдити чија су то тела и да ли су хашки истражитељи 1999. и 2000. године погрешно идентификовали неке жртве, указао је Одаловић.

Комисија Владе Србије за нестале зато захтева да се што пре расветли проблем неидентификованих тела и спроведе озбиљна истрага о трговини виталним органима приближно 300 Срба које је отела ОВК и тајно пребацила на север Албаније, где су ликвидирани, навео је он.

Одаловић је подсетио на то да је Србија испунила све обавезе и предала посмртне остатке више од 800 Албанаца из масовних гробница у Батајници, Петровом Селу и Перућцу на подручју Бајине Баште.

То, међутим, није учинила и албанска страна, мада на Косову и Метохији има неколико локација на којима се налазе масовне гробнице, истакао је Одаловић и додао да ће Комисија Владе Србије за нестале захтевати да оне што пре буду отворене.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs