Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Пет година од мартовског погрома на Космету Срби изложени свакодневним притисцима

Пет година од мартовског погрома на Космету Срби изложени свакодневним притисцима

Београд, 16. март 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић оценио је данас да насиље које се десило у нашој јужној покрајини 17. марта 2004. године представља највећи неуспех међународне заједнице од њеног доласка на Косово 1999. године.

Богдановић је у изјави за агенцију Бета навео да је 17. март 2004. године био један од преломних тренутака за све косовске Србе, и да свакако представља и највећи неуспех међународне заједнице након 1999. године у погледу, како се чини, само декларативних напора да се створи мултиетничко друштво на Косову и Метохији.

Министар је подсетио на то да сви догађаји 17. и 18. марта, као и њихове последице, указују на то да је била реч о припремљеној и свеобухватној терористичкој акцији која је имала само један циљ – да се из покрајине протерају преостали Срби и други неалбанци и да се створи етнички чист простор ради стварања и проглашавања Косова независном државом.

Пет година касније још нису идентификовани главни организатори погрома над Србима, иако је у немирима учествовало на десетине хиљада Албанаца, указао је министар и навео да је од малог броја санкционисаних већина добила благе казне, а доста изречених пресуда је испод законског минимума.

Према његовим речима, о неозбиљности суђења говори и податак међународних извора према којима су од приближно 400 покренутих поступака 40 одсто били прекршајни, а не кривични поступци.

Богдановић је истакао да због свега тога Срби и остали неалбанци и данас живе у сталном страху за физичку безбедност и изложени су свакодневном притиску како би се иселили из својих домова, и додао да је током претходних пет година обновљен веома мали број објеката који су демолирани и оштећени 17. марта.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs