Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Одржан помен жртвама мартовског насиља на Космету

Одржан помен жртвама мартовског насиља на Космету

Београд, 17. март 2009. године – У Саборној цркви у Београду данас је одржан петогодишњи помен жртвама напада албанских екстремиста на Србе на Косову и Метохији 17. марта 2004. године, којем су присуствовали председник Србије Борис Тадић и представници Владе Републике Србије.

Фото: Танјуг

Молитви сећања на житеље Косова и Метохије страдале 17. марта 2004. године и оне који су животе изгубили у НАТО бомбардовању 1999. године присуствовали су и министар за Косово и Метохију Горан Богдановић, министар вера Богољуб Шијаковић и други представници Владе Србије.

Помен је у присуству државних званичника и многобројних верника служио митрополит црногорско-приморски Амфилохије.

Богдановић је после молитве поручио Србима на Косову и Метохији да остану на својим огњиштима упркос притисцима Албанаца, и истакао да ће им држава Србија помоћи у решавању проблема с којима се суочавају.

Сведоци смо да Срби у нашој јужној покрајини немају слободу кретања, правну заштиту, да немају воду, да им се искључује струја и да буквално живе у страху и неизвесности шта ће бити сутра, нагласио је министар.

Он је поновио да су догађаји 17. марта 2004. године били етничко чишћење Срба са простора Косова и Метохије и да је реч о организованом погрому који је међународна заједница у том тренутку мирно посматрала.

Међународној заједници, а пре свега Унмику и Еулексу, упућујемо апел да учини додатне напоре да сви починиоци злодела 17. марта буду кажњени, поручио је Богдановић.

Синод Српске православне цркве (СПЦ), који је организатор данашњег помена, саопштио је да не треба заборавити да је српски народ страдао и да су православне светиње рушене у присуству међународних цивилних и војних снага, Унмика и Кфора, а да до данас нико није одговарао за то насиље и јавни злочин.

Чланови Синода истакли су да је занемарљив број оних који су у току последњих десет година могли да се врате својим спаљеним домовима и имањима, а да огромна већина срушених храмова и манастира остаје у рушевинама, или се брише сваки траг њиховог постојања.

У нападима албанских екстремиста на данашњи дан пре пет година страдао је православни народ, прогнано је више од 4.000 Срба са својих вековних огњишта и у једном дану порушено 35 цркава и манастира, истиче се у саопштењу.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs