Београд, 18. март 2009. године – Народна скупштина Србије усвојила је данас већи број закона и конвенција потребних за стављање Србије на белу шенгенску листу и изабрала чланове Одбора Агенције за борбу против корупције.
 |
Фото: Фонет |
Скупштина је усвојила Закон о међународној правној помоћи у кривичним стварима, који ће омогућити брже вођење кривичних поступака за дела организованог криминала која имају транснационални карактер.
Међународна правна помоћ обухвата изручење окривљеног или осуђеног, преузимање и уступање кривичног гоњења, извршење кривичне пресуде и остале облике међународне правне помоћи.
Посланици су усвојили и законе о спречавању прања новца и финансирању тероризма, о матичним књигама и о потврђивању неколико међународних конвенција.
Скупштина је потврдила Конвенцију о високо технолошком криминалу, конвенције Савета Европе о прању, тражењу, заплени и одузимању прихода стечених криминалом и о финансирању тероризма.
Потврђен је и додатни протокол уз Конвенцију о високотехнолошком криминалу, који се односи на дела расистичке и ксенофобичне природе извршена преко рачунара.
Скупштина је потврдила и Конвенцију Савета Европе о борби против трговине људима, Конвенцију Савета Европе о спречавању тероризма и Протокол о изменама Европске конвенције о сузбијању тероризма.
Скупштина је потврдила и Споразум између Републике Србије и Краљевине Данске о олакшаној процедури у издавању виза.
Посланици су усвојили предлоге закона о изменама и допунама Закона о експропријацији, као и о изменама и допунама Закона о пореском поступку и пореској администрацији.
Данас су изабрани и чланови Одбора Агенције за борбу против корупције.
Одбор има девет чланова који се бирају на четири године, а Агенција ће имати директора који ће бити биран на пет година, на јавном конкурсу који ће расписати Одбор Агенције.
Скупштина је за чланове Агенције изабрала председника Фонда за политичку изузетност Соњу Лихт, професоре Тању Мишчевић и Бранка Лубарду, адвоката Слободана Бељанског, професора Факултета политичких наука Чедомира Чупића, судију Врховног суда у пензији Милеву Гајинов, професора Економског факултета у Нишу Евицу Петровић, заменика главног и одговорног уредника новинске агенције Бета Златка Минића и професора Факултета политичких наука Зорана Стојиљковића.