Процес разматрања легалности једностраног проглашења независности Косова изузетно важан за Србију
Београд, 15. април 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да ће Међународни суд правде 17. априла саопштити које су све земље осим Србије поднеле мишљење о легалности једностраног проглашења независности Косова и Метохије.
Јеремић је у изјави за РТС оценио да је веома важно да што више земаља учествује у том процесу, јер се тако смањује могућност да државе које подржавају косовску независност врше притисак на суд.
Подсећам, ово је први пут у историји Међународног суда правде да се разматра легалност акта о сецесији. Дакле, оно што суд буде одлучио у нашем случају имаће карактер преседана за сваки будући покушај сецесије на свету. Сви ће се позивати на ову одлуку, рекао је он.
Јеремић је додао да самим тим у професионалној јавности и међу међународним правницима постоји велико интересовање за овај случај.
Министар је истакао да је то случај који је за Србију изузетно важан и који се налази у центру њених политичких активности везаних за очување уставног поретка.
Он је нагласио да је поменути процес такође важан и за мир и стабилност у свету и међународне односе у 21 веку.
Према његовим речима, суштина је у доказивању да проглашење независности Косова није у складу с међународним правом, а право на изјашњавање имају све земље чланице УН које су заинтересоване за тај процес.
Поднесак Србије за Међународни суд правде спреман je, написан је на 350 страна, а са додатним документима има више од 1000 страна. Правна документација допуњена је чињеницама о положају Косова и Метохије од турске владавине до данас, навео је Јеремић.
Он је додао да иза документа Србије, поред домаћих, стоје и угледни светски експерти, који су радили без хонорара због важности процеса у међународном праву.
На страни Србије су неке врло утицајне земље света, али биће их и на страни Приштине, рекао је Јеремић.
Он је оценио да је веома важно да што више држава озваничи свој став о косовској независности.
Оно што је изузетно важно јесте да ће оне земље које буду поднеле своје правно званично мишљење о неслагању са косовском независношћу своје ставове о Косову “зацементирати”, рекао је Јеремић.
Међу земљама које подржавају став Србије налазе се Кина, Русија, Словачка, Румунија, Кипар, Шпанија, Венецуела, Боливија, Аргентина, Грузија и Азербејџан.
На страни Приштине биће САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Швајцарска и Аустрија, а пошто Косово није чланица УН, документ Приштине третираће се као писани допринос суду.