Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Један од приоритета Србије заштита угроженог културног наслеђа на Космету

Један од приоритета Србије заштита угроженог културног наслеђа на Космету

Београд/Париз, 21. април 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас на заседању Извршног савета Унеска да је један од националних приоритета Србије заштита угроженог културног наслеђа, посебно на Косову и Метохији.

Фото: Фонет
Јеремић је, обраћајући се учесницима 181. пленарног заседања Унеска које се одржава у Паризу, поручио да грађани Србије желе помирење, компромис, споразум и да живе у миру, и упозорио на то да томе неће допринети покушаји да се култура инструментализује као средство конфликта.

Министар је истакао да Београд има водећу улогу у промоцији и продубљивању регионалне сарадње и изразио захвалност Унеску и донаторима на ангажовању у обнови српског културног и верског наслеђа на Космету.

Он је рекао да је недавно постигнут договор са овом организацијом, која ће са 5,5 милиона долара учествовати у обнови цркава и манастира Српске православне цркве уништених у насиљу 17. марта 2004. године.

Према његовим речима, албански екстремисти уништили су у протеклих десет година више од 150 цркава и манастира, међу којима и 35 у време мартовског погрома над Србима 2004. године.

Јеремић је указао на то да предстоји још много посла, имајући у виду да је српско наслеђе на Космету и даље угрожено, и оценио да ће процес обнове цркава и манастира, који се одвија под окриљем Унеска, охрабрити повратак расељених Срба.

Да би се то догодило, Унмик и Еулекс морају створити безбедно окружење за повратак расељених јер ће се у супротном цркве и манастири, попут цркве Богородице Љевишке која је уврштена на листу светске културне баштине, с временом претворити у музеје, указао је министар.

Према његовим речима, потреба очувања српске баштине на Косову и Метохији, која има универзални карактер и значај, постала је још већа након одлуке сецесионистичких власти у Приштини да једнострано прогласе независност 17. марта 2008. године.

Министар је навео да је Комитет за светску баштину одложио доношење одлуке о средњовековним споменицима на Космету због притиска да вештачки одвоји овај темељни део српског наслеђа од осталих делова Србије.

Јеремић је изразио захвалност Унеску на доприносу у спречавању покушаја политизације културног наслеђа, и додао да је захваљујући међународном праву и пракси ове организације јасно стављено до знања да оваква кршења норми могу само да доведу до бескорисних подела.

Он је указао на то да тврдње Приштине да је српско православно наслеђе из средњег века заправо наслеђе косовских Албанаца представљају покушај прекрајања историје који мора бити осуђен на најодлучнији могући начин, и навео да међународна заједница и Унеско не смеју бити пасивни.

Министар је у том контексту упутио позив међународној заједници да се супротстави својеврсном етничком чишћењу у области културе и културног наслеђа на Косову и Метохији, али и било где другде у свету.

Заштита и унапређивање културних достигнућа човечанства велики су изазов пред свима нама, истакао је Јеремић и закључио да је крајње време да се поново посветимо овом узвишеном циљу.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs