Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Београд не врши притисак на Србе да се укључе у рад правосудних органа на Космету

Београд не врши притисак на Србе да се укључе у рад правосудних органа на Космету

Београд, 2. мај 2009. године - Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић негирао је данас тврдње да Београд врши притисак на Србе да се укључе у рад правосудних органа на Косову и Метохији.

Горан Богдановић
Богдановић је у интервјуу агенцији Бета рекао да на северном делу Косова и Метохије, у Косовској Митровици и у Лепосавићу, и даље постоје правосудни органи Србије, док су за остала места надлежни измештени судови.

Ми и даље поштујемо уредбе УНМИК-а којима су регулисана нека питања, навео је Богдановић.

Према његовим речима, проблем је настао јер је после проглашења независности Скупштина Косова донела велики број прописа којима се дерогирају раније уредбе УНМИК-а, а које Србија не признаје, пошто нису у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН.

Богдановић је навео да локалне самоуправе, јавна предузећа, установе и службе у јужној покрајини делују искључиво по прописима Србије, као и да Србија стопроцентно финансира њихов рад.

Свега неколико општина, има сопствене приходе, али су та средства мала и убирају се углавном од пореза на плате и њима се из буџета не плаћају материјални трошкови за функционисање, истакао је Богановић и додао да се трансфер средстава за рад општинама и јавним предузећима на Косову и Метохији врши на уобичајени начин, преко рачуна и у динарима.

Он је навео да на Космету постоје трезори и филијале трезора и новац се трансферише потпуно легално, на жиро-рачуне локалних самоуправа, а председници локалних самоуправа подижу новац или га даље трансферишу другим корисницима.

Министар је истакао да је Министарство за Косово и Метохију формирало интерну комисију за контролу протока тог новца што већ показује резултате, иако, наравно, још има простора за даље уштеде и праћење токова новца.

Према његовим речима, у току је ажурирање базе зарада запослених у локалним самоуправама, јавним предузећима и установама у циљу спречавања дуплог рада појединаца.

Све општине су обавештене да ће у сваком конкретном случају дуплог радног односа Министарство обуставити трансфер средстава за зараде таквим лицима, а проблеми и злоупотребе у осталим областима рада су у надлежности других министарстава, нагласио је Богдановић.

Министар за Косово и Метохију је навео да је циљ те контроле утврђивање да ли постоје људи који примају две плате и да ли има ненаменских трошења.

Према првим резултатима, постоје мањкавости, али у много мањем обиму, него што се то говори. Утврђено је да њих 42 ради на два радна места, рекао је Богдановић и додао да је одмах пошто је уведена контрола са платног списка аутоматски "нестало" 220 људи, што је последица чињенице да стање није контролисано 10 година.

На почетку контроле, како је објаснио Богдановић, било је доста опструкције и надлежни нису слали податке, али то је разлог због чега плате на Косову и Метохији касне.

Министарство није желео да пусти плате док се не провери да ли људи који их добијају стварно тамо живе и раде. Наставићемо контроле из месеца у месец, јер морамо да знамо на шта се новац троши и у чије руке иде, рекао је Богдановић.

Он је додао да су тих 42 људи, за које је утврђено да су примали дупле плате, углавном они који су некада радили у локалној самоуправи, а сада живе у централној Србији и примају минималац од 11.000 динара.

То је, међутим, злоупотреба која мора да се спречи, истакао је Богдановић.

Министар за Косово и Метохију је рекао да од укупних средстава које Србија издваја за Косово и Метохију мање од 10 одсто иде преко ресорног министарства, а остало преко других министарстава.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs