Београд/Сан Педро Сула, 1. јун 2009. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић затражио је данас од држава чланица Организације америчких држава (ОАД) да не признају независност Косова и поновио да Међународни суд правде, без политичког утицаја, треба да донесе одлуку о легалности једнострано проглашене независности јужне српске покрајине.
Јеремић је, обраћајући се учесницима Министарске конференције ОАД у Хондурасу, изразио захвалност великој већини чланица те организације због принципијелног става о поштовању суверенитета и територијалног интегритета Србије.
Непризнавање независности Косова је једини начин да се избегне наношење нове штете легитимитету међународног система и универзалним вредностима које делимо, навео је министар и указао на то да су за решење будућег статуса Косова које ће бити заједнички прихватљиво неопходни компромис, уступци и добра воља.
Он је рекао да ће Међународном суду правде бити потребно приближно годину дана да одлучи о легалности једнострано проглашене независности Косова, при чему је поздравио чињеницу да се 36 држава, укључујући Аргентину, Боливију, Бразил и Венецуелу, активно укључило у судски процес.
Једнострано проглашена независност Косова представља присилан покушај поделе Србије и то је ударац на само средиште принципа међународних односа, дефинисаних Повељом УН, који говоре о поштовању територијалног интегритета и суверенитета држава и неповредивости међународних признатих граница, истакао је Јеремић.
Према његовим речима, Србија је одлучила да на ово реагује мирољубиво и да се први пут у историји Балкана једно овако значајно питање решава без употребе оружја.
Министар је упозорио на то да постоје десетине случајева као Косово широм света, који се надају да би сецесија могла да постане прихватљив стандард, и оценио да би конфликти могли да се прошире, замрзнути сукоби да оживе, а нови да се створе.
Он је истакао да Србија сматра да је ОАД најважнији чинилац у промовисању регионалне стабилности и мира, кроз поштовање демократских вредности и консензуса у решавању светских проблема.
Србија је током историје имала блиске и пријатељске везе са чланицама ОАД-а и зато смо одлучили да учествујемо у надгледању избора на Сент Китсу и Невису касније током ове године и да учествујемо у бројним програмима ове организације, закључио је Јеремић.