Београд, 3. јун 2009. године – Председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије и шеф делегације Београда у Радној групи за нестале на Косову и Метохији Вељко Одаловић изјавио је данас да наводи о трговини органима Срба и осталих неалбанаца са Космета током 1999. године не смеју остати без епилога.
 |
Фото: Фонет |
Одаловић је након састанка Радне групе за особе које се воде као
нестале у периоду од јануара 1998. до краја 2000. године на Косову и Метохији рекао да наводи из књиге "Лов", бивше главне тужитеље Хашког трибунала Карле дел Понте, морају да се расветле.
На састанку Радне групе, којејм су присуствовали шеф делегације Приштине Пајазит Нуши и представници међународне заједнице, Одаловић је затражио што скорији долазак специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија задуженог за испитивање навода о трговини људским органима на Космету како би се отпочело са расветљавањем тих навода.
Такође, Одаловић је навео да се од почетка рада Радне групе број несталих током оружаних сукоба на Космету са 3.300 смањио на садашњих 1.904.
То јесте напредак, али нисмо задовољни. Радићемо докле год постоји шанса да се неко пронађе, идентификује и преда породици, указао је Одаловић.
Он је рекао да је београдска делегација приштинској упутила захтеве да се провере локације у Урошевцу, Гњилану и Призрену где постоји могућност да се налазе посмртни остаци косметских Срба и да у наредном периоду очекује да се разреши судбина одређеног броја несталих.
Провером локације Белаћевац добили смо потврду да се ту налазе посмртни остаци, навео је Одаловић и додао да би након разминирања требало да се обави ексхумација и у селу Кошаре, надомак границе са Албанијом.
Шеф приштинске делегације Пајазит Нуши рекао је да су стручне службе привремених институција самоуправе на Косову извршиле 21 ексхумацију, а на 16 локација пронађени су посмртни остаци.
Он је указао на то да Радна група добија пуно информација о траговима који би могли да воде до проналаска несталих, али да су оне најчешће непрецизне.
Проналазак 1.904 несталих најтежи је посао и потрајаће више него укупно досадашње залагање, истакао је Нуши.
Председавајући Радној групи и представник Међународног комитета Црвеног крста Каролин Тисо рекла је да је постигнут напредак у сарадњи и размени информација између Београда и Приштине, али да обе стране треба да учине више да би пружиле конкретне одговоре породицама које и даље пате због неизвесне судбине њихових најближих.
Данашњем састанку Радне групе присуствовали и представници ЕУ, Француске, Немачке, Међународне комисије за нестала лица, ОЕБС-а, Русије и САД, као и удружења породица несталих на Косову и Метохији и Црвеног крста.