Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Не треба подстицати нова признања једнострано проглашене независности Косова

Не треба подстицати нова признања једнострано проглашене независности Косова

Београд/Шарм ел Шеик, 16. јул 2009. године – Председник Републике Србије Борис Тадић изјавио је данас да се процес доношења саветодавног мишљења Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова не сме политички ометати.

Фото: Фонет
Тадић је у говору на 15. самиту шефова држава и влада земаља чланица Покрета несврстаних у египатском летовалишту Шарм ел Шеик истакао да се мора дозволити да се судски поступак оконча без политичког уплитања, и поручио да нико не би требало да прејудицира мишљење тог суда, нити да се меша у његов рад.

Председник Србије је нагласио да не треба подстицати нова признања једнострано проглашене независности Косова, као и да не треба вршити притисак на мултилатерална тела да у своје чланство укључе сецесионистичке власти из Приштине.

Он је указао на то да декларација 15. састанка шефова држава несврстаних земаља, у којој се инсистира на пуном поштовању међународног права и наглашава значајна улога Међународног суда правде у том процесу, кореспондира са одлуком Србије да на унилатерално проглашење независности Косова реагује мирољубивим и дипломатским средствима.

Тадић је подсетио на то да је управо, захваљујући подршци великог броја држава чланица Покрета несврстаних, Генерална скупштина УН затражила од Међународног суда правде саветодавно мишљење о легалности самопроглашене независности Косова.

Веома сам захвалан због тога што огромна већина чланица Покрета несврстаних није признала етнички мотивисан покушај косовских власти да отцепе део моје земље, истакао је Тадић и додао да се поштовањем територијалног интегритета и суверенитета Србије и других чланица УН оснажују вредности које нас повезују.

Према његовим речима, на тај начин се потврђују и темељни принципи међународног система дефинисани Повељом УН, који су поново потврђени и принципима Покрета несврстаних.

Председник Србије данас је у Шарм ел Шеику званично изнео предлог да 50-годишњица Покрета несврстаних буде обележена у Београду, као некадашњој престоници државе саоснивача покрета и граду у коме је пре пола века одржан први самит те међународне асоцијације.

Организовање обележавања 50-годишњице Покрета несврстаних у Београду био би најприкладнији начин да се ода почаст визионарству његових оснивача, и свему што је до сада учињено. Пола века касније предлажемо да покрет свој јубилеј обележи у Београду, одакле ће моћи са поносом и одлучношћу да погледа у будућност, поручио је Тадић.

Он је указао на то да је Србија највећи сукцесор Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, једне од земаља оснивача Покрета несврстаних, и додао да ће власти у Београду наставити да поштују ту чињеницу и да ће у деценијама које долазе оснаживати везе са несврстанима.

Према његовим речима, глобалне поделе из времена хладног рата углавном су нестале, а Београд је остао спона како између запада и истока, тако и између севера и југа.

Србија, упркос чињеници да тежи чланству у ЕУ, наставља да подржава циљеве Покрета несврстаних који треба да доведу до стварања праведнијег света, као и опредељеност тог покрета за демократизацију међународних односа и поштовање универзалних људских права, истакао је Тадић.

Србија у Покрету несврстаних има статус посматрача, а Тадић ће, као шеф делегације Србије у којој је и министар спољних послова Вук Јеремић, на маргинама самита у Шарм ел Шеику имати низ билатералних сусрета.

Теме дводневног самита, на коме је Египат преузео председавање од Кубе и који је окупио званичнике више од сто земаља, јесу међународна солидарност за мир и развој и тренутна глобална економска и финансијска криза.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs