Косовска Митровица, 16. јул 2009. године – Државни секретар Министарства правде Владе Републике Србије Слободан Хомен изјавио је данас у Косовској Митровици да не постоје услови да се Срби и други неалбанци укључе у рад Еулекс правосуђа на Косову и Метохији.
Хомен је рекао да из Еулекса нису одговорили коју ће територију покривати суд у Косовској Митровици, по којим прописима ће суд функционисати и где ће бити "други степен".
Ми смо јасно рекли да је, према новоусвојеним законима, други степен, односно апелациони суд у Нишу надлежан и желимо да знамо где ће бити упућиване евентуалне жалбе на одлуке суда у Косовској Митровици, рекао је Хомен.
Према његовим реццима, с обзиром да нема одговора на ова три суштинска питања која нису политичка, него функционална за правосуђе, не постоје услови и о томе су обавесстени судије и тужиоци, да се не пријављују на било какве конкурсе које расписује Еулекс.
Државни секретар Министарства правде је казао да са представницима Еулекса није постигнут договор о формирању модалитета пописне комисије која би требало да буде формирана на паритетним основама.
Еулекс до овог тренутка није изнео свој став, тако да је и формирање комисије неизвесно, али не могу да кажем да се до ње неће доћи, рекао је Хомен.
Он је објаснио да Министарство правде жељом да се формира пописна комисија показује добру вољу да дође до решавања нагомиланих проблема у правосуђу на Косову и Метохији.
Наравно, очекујемо одговоре на она три питања, да видимо какав је суд, ко ће судити и где ће бити надлежности и тек тада можемо дати подршку или негативан одговор на било који предлог у вези формирања суда, рекао је државни секретар Министарства правде.
Хомен је данас у Косовској Митровици са српским судијама, тужиоцима и запосленима у правосудној администрацији разговарао о систематизацији радних места у судовима на Косову и Метохији.
На Космету неће доћи до значајнијих отпуштања и верујем да ће број запослених остати у истом броју који је постојао пре доношења одлуке о територијалној организацији, рекао је Хомен.
Државни секретар је упознао данас судије и тужиоце са Космета да је расписан конкурс за избор свих судија и тужилаца и позвао их да се пријаве на конкурс који је отворен у наредних 15 дана.
Од суштинског значаја је да српско правосуђе функционише на територији Косова и Метохије. Према новој територијалној организацији, најважнији је суд у северном делу Косовске Митровице и он има надлежност за целу територију Космета, казао је Хомен.
Он је рекао да је важно да судије и тужиоци са Космета које буду конкурисале, живе и раде у покрајини, а да и они који нису ту могу конкурисати на поменутом конкурсу у оним општинама централне Србије у којима живе.
Хомен је додао да је раднике српског правосуђа упознао са системом реорганизације и саопштио им да нико неће остати одмах без посла због тога што се одређени услови гасе, јер они по територијалној реорганизиацији припадају Основном и Вишем суду у Косовској Митровици, који би требало да заживи од 1. јануара 2010. године.
Он је навео да је, према званичним подацима Министарства правде Владе Републике Србије, до 1999. године у јуззној покрајини радило 220 носилаца правосудних функција и 250 запослених у администрацији.
Поред представника српског правосуђа, државни секретар Министарства правде разговарао је данас и са представницима Окружног затвора у Косовској Митровици.