Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Нема услова за излазак на новембарске локалне изборе на Космету

Нема услова за излазак на новембарске локалне изборе на Космету

Београд, 27. јул 2009. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је да не постоје услови да Срби учествују на новембарским локалним изборима на Косову и Метохији, и поручио да Влада Србије, с друге стране, не може ни да их позове да плаћају рачуне за струју све док се не реши проблем снабдевања електричном енергијом у срединама у којима они живе.

Фото: Фонет
Богдановић је у интервјуу за агенцију Фонет истакао да је радна група Владе Србије која се бави проблемом снабдевања електричном енергијом дала Косовској енергетској корпорацији (КЕК) понуду која може да реши проблем снабдевања струјом Срба и осталих неалбанаца.

Он је најавио да би одговор КЕК-а требало да стигне у наредних неколико дана, и прецизирао да Влада Србије нема морално право да било коме на Космету препоручи да ли би требало да плаћа струју или не док се тај проблем не реши.

Влада жели да реши тај проблем, али не може сама, него заједно са међународном заједницом и КЕК-ом, објаснио је Богдановић и навео да је Београд спреман да Србима и осталим неалбанцима на Космету дâ донацију у струји.

Према његовим речима, потпуно је јасно да би Срби на Космету требало да плаћају струју и да они хоће то да учине, додао је Богдановић.

Говорећи о новембарским локалним изборима на Космету, Богдановић је оценио да је добро што су председник Србије и Влада Србије на време заузели став да на њих Срби не би требало да изађу.

Не постоје, како је указао, услови да Срби чије су се поједине партије пријавиле за изборе на њима учествују јер се они одржавају по плану бившег специјалног изасланика Уједињених нација за Косово Мартија Ахтисарија, који Србија није прихватила.

Још Срби нису правно заштићени и немају адекватан број локалних самоуправа којима смо тежили у процесу децентрализације, истакао је Богдановић и навео да се децентрализација одвија без сагласности локалних самоуправа и Београда.

Он је указао на то да је децентрализација на Космету неопходна и да би Срби учествовали на локалним изборима ако би цео процес био спроведен под покровитељством неке међународне организације која је статусно неутрална, а не под патронатом канцеларије Питера Фејта или Владе Косова.

Богдановић је прецизирао да би статусно неутрални "покровитељи" могли да буду Савет Европе, Европска унија, УН и УНМИК, и зато је Србија спремна да поново уђе у разговор са међународним представницима како би се дошло до решења за децентрализацију, која је неопходна српској заједници.

Спремни смо и да разговарамо са Еулексом, без обзира на то што је у више наврата показао пристрасност и правио неке грешке које су ишле науштрб српске заједнице, нагласио је Богдановић и додао да би им требало указати на те грешке.

Он је потврдио да се воде разговори са Еулексом о повратку српских судија на посао, пре свега у северној Косовској Митровици, али да се није дошло до решења јер још нису дефинисани услови под којима би се они вратили, по којим законима би судили и који би другостепени суд био надлежан.

Желимо да се што пре реши правни вакуум који постоји на северу Космета, али наравно не на уштрб српске заједнице, да не радимо по законима такозване државе Косово и да не пропагирамо Ахтисаријев план, указао је Богдановић.

На питање о броју запослених у општинским структурама на Космету које плаћа Србија, он је навео да Министарство за Косово и Метохију плаћа 5.179 људи у локалним самоуправама, од чега њих 2.174 који су радно ангажовани прима пуну плату, док један део живи у централној Србији и прима 30 одсто плате.

Неки од запослених, додао је Богдановић, који живе и у централној Србији и на Космету, примају загарантовану минималну зараду од 11.879 динара.

Фото: Фонет
Богдановић је рекао да је, доласком на чело Министарства, почела контрола новца који се исплаћује у те сврхе јер пре тога нису постојали никакви спискови радника, па је, по отпочињању те акције, 200 људи избрисано са платних спискова.

Желимо да у локалне самоуправе које делују на Космету уведемо ред да системски реше проблеме који доле постоје јер је апсолутно неприхватљиво да људи који живе у централној Србији примају 150 одсто плате, а људи на Космету 30 одсто, и чак да уопште не раде, рекао је Богдановић.

Контролом исплата уштедело се 100 милиона динара, и та средства се наменски троше за реновирање школа у српским срединама на Космету, указао је министар.

Он се заложио и за то да се што пре утврди тачан број расељених са Космета, као и оних који су остали, што је, пре свега, у интересу Србије како се више не би манипулисало цифрама, и најавио да ће Министарство брзо доћи до тачних података.

Према његовим речима, на Космету неколико хиљада људи из четири категорије прима помоћ Министарства рада и социјалне политике које је исплатило укупно 377.123.114 динара.

Помоћ прима 7.326 породица са децом, 1.386 породица које имају новорођенче, 701 особа са инвалидитетом и 2.055 материјално угрожених породица. Министарство за Косово и Метохију финансира породице киднапованих и несталих особа, повратничке породице, којих је 1.284, а даје и једнократну помоћ, истакао је министар за Косово и Метохију.

Богдановић је навео да би држава требало да стави тачку на причу о богаћењу појединаца на северу Космета, који користе Закон о ослобађању од пореза на додату вредност (ПДВ) и акциза робе која из централне Србије иде у на Космет, и да утврди да ли тога има или не.

Према његовим речима, државни органи имају начине и инструменте да све то контролишу, да што пре провере пословање свих у покрајини и дају доказе и покрену поступке ако има неправилности.

Ко год се противзаконито обогатио, требало би да одговара, поручио је Богдановић и навео да држава мора да реши тај проблем.

Он је објаснио да би средства наплаћена од акциза и ПДВ-а требало да иду Србима, пре свега на северу Космета, али и јужно од Ибра.

О свему би се требало договорити са Еулексом јер Србија не жели да новац који би се убирао од тога иде у буџет Владе Косова, коју Србија не признаје, указао је Богдановић.

Он је најавио да ће се Министарство за Косово и Метохију максимално ангажовати да се побољша економска ситуација Срба у покрајини јер је то једини начин да они опстану.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs