Београд, 5. октобар 2009. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Периша Симоновић изјавио је данас да је циљ антистигма кампање "Отворимо врата" да српском друштву покаже да ментална болест није заразна, али да равнодушност јесте.
 |
Фото: Танјуг |
Симоновић је на конференцији за новинаре навео да ову кампању, поводом Светског дана менталног здравља 10. октобра, покреће хуманитарна организација "Каритас“, у сарадњи са Министарством здравља.
Он је навео податак да у свакој четвртој породици бар један члан има неки ментални поремећај или поремећај понашања, при чему је при његовом третирању веома важна улога и подршка породице, и нагласио да је задатак целог друштва да покрене активности на спречавању стигматизације ментално оболелих људи.
Ове године 10. октобар дочекујемо са донетом Стратегијом за борбу против опојних дрога, рекао је Симоновић и додао да је завршен и Нацрт закона о контролисаним супстанцама, а Предлог закона о заштити лица с душевним сметњама улази у скупштинску процедуру до краја године.
Заменик шефа Канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) за Србију Мелита Вујновић навела је да, према проценама те организације, 12 одсто светске популације има неки ментални проблем за који је потребна терапија.
Вујновић је рекла да је потребно унапредити здравствене службе које директно доприносе квалитету живота особа које имају било какав ментални поремећај, и оценила да је најважнија примарна здравствена заштита.
Према њеним речима, СЗО и Министарство здравља ће у наредне две године посебну пажњу посветити јачању примарне здравствене заштите.
Председник Националне комисије за ментално здравље и директор Института за ментално здравље Душица Лечић-Тошевски истакла је да нема здравља без менталног здравља, због чега је и започета кампања против стигматизације душевних болесника.
Страх од душевне болести је урођен и налази се у свима нама. Постоји страх од сопственог лудила, страх од душевних болесника, психијатара и психијатрије, рекла је Лечић-Тошевски и додала да је борба против стигматизације душевних болести и важан услов евроинтеграција.
Шеф операција Делегације Европске уније у Србији Пјер Дибман навео је да су менталне болести озбиљан проблем, нарочито у земљама у транзицији, и додао да је улога друштва да умањи последице транзиције по ментално здравље становништва.
Кампања "Отворимо врата" део је пројекта "Промоција менталног здравља у Србији" који "Каритас" спроводи од јануара 2008. године у сарадњи с Националном комисијом за ментално здравље и Министарством здравља.
Светски дан менталног здравља биће обележен у суботу, 10. октобра, у Београду, Новом Саду, Ваљеву, Крагујевцу, Нишу, Суботици, Зрењанину, Вршцу, Врбасу, Руском Крстуру, Кули и Куцури.
Програм обележавања у Београду обухвата низ догађаја на Ади Циганлији, међу којима су шетња за ментално здравље, позоришна представа "Сумњиво лице" у извођењу корисника Дневне болнице "Лаза Лазаревић" и изложбу дечјих радова у Италијанском културном центру, где ће у вечерњим сатима бити приказан и филм под називом "Све је могуће".