Крајем месеца одговор на питања о реконструкцији Народног музеја
Београд, 4. фебруар 2010. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић изразио је данас очекивање да ће крајем фебруара добити одговоре на питања везана за реконструкцију и будућност Народног музеја.
Брадић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да је за све који се баве проблематиком Народног музеја главни задатак усмерен на отварање те институције.
Он је указао на то да експертски тим који је формирао Управни одбор Народног музеја, заједно са ресорним министарством, има деликатан задатак да у наредном периоду анализира постојећи пројекат реконструкције музеја, али и да утврди поступак и процес који ће водити његовом отварању.
Министар је објаснио да реконструкција Народног музеја не представља само реконструкцију зграде већ и трансформацију и отварање те институције грађанима, корисницима у првом реду.
Брадић је указао на потребу да Народни музеј јасно дефинише своју функцију у будућим временима, и нагласио да најпре треба да се дође до одговора на питања како ће та институција утицати на формирање културног и историјског идентитета нације и државе.
Он је подсетио на то да су се у претходном периоду спорна питања односила на депо Народног музеја, проблеме у вези са пројектом реконструкције и на финансије, и додао да је у овом тренутку најважније то што експерти из земље и иностранства врло интензивно раде на пројекту који ће допринети одрживој реконструкцији.
Кад кажемо одрживој реконструкцији, у првом реду мислимо на ефикасну, брзу и креативну реконструкцију Народног музеја која ће ову институцију, која већ годинама не ради, што пре ставити у функцију онога што јесте њена главна намена – представљање културног блага, рекао је Брадић.
Према његовим речима, ресорно министарство иницирало је постављање виртуелног Народног музеја, а заинтересовани би већ на пролеће требало да имају прилику да на интернету шетају по ономе што представља наше културно наслеђе, које ће бити доступно свим корисницима сајта у земљи и иностранству.
Брадић је прецизирао да се уз анализу пројекта истовремено ради и припрема пројекта презентације виртуелног музеја, у чему ће учествовати стручњаци који су ангажовани у Народном музеју.
Он је подсетио на то да је велики део културног наслеђа Народног музеја већ дигитализован, тако да он ускоро може да пређе у садржаје виртуелног Народног музеја.
Виртуелни Народни музеј омогућава креирање различитих изложби, али и подстиче креативност корисника таквог музеја који ће и сами моћи да креирају свој виртуелни музеј, истакао је Брадић.
Према његовим речима, музеј не представља само зграду у коју долазе корисници, већ зграду чији садржај корисници преузимају и користе га због знања и због нових искустава.
Брадић је објаснио да се музеји у данашњем времену полако приближавају ономе што је и библиотека, односно местима за неформално стицање знања.