Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Нови кривични закони у покрајини противни Резолуцији 1244

Нови кривични закони у покрајини противни Резолуцији 1244

Београд, 6. април 2004. године - Министар правде у Влади Републике Србије Зоран Стојковић изјавио је данас да је примена новог Кривичног закона и Закона о кривичном поступку на Косову и Метохији, који су данас ступили на снагу, противна Резолуцији 1244 СБ УН, јер покрајини даје ингеренције државе.

Стојковић је навео да УНМИК, уместо да се бави пословима предвиђеним овом резолуцијом и обезбеди миран живот, сигурност и слободу кретања мањинама, уводи у примену системске законе који преузимањем државних ингеренција заокружују Косово и Метохију као државу и на тај начин предодређују питање коначног статуса покрајине.

Нови косовски Кривични закон и Закон о кривичном поступку, којим се ови покрајински прописи усклађују са међународним и европским стандардима, ступили су данас на снагу, чиме су престали да важе кривични прописи који су до сада примењивани у покрајини, а то су Кривични закон Републике Србије и Закон о кривичном поступку Републике Србије из времена пре 1989. године, односно бивше СФРЈ.

Нове законе је 6. јула 2003. године одобрио тадашњи шеф УНМИК-а Михаел Штајнер, а затим је судијама, тужиоцима и адвокатима остављен период од девет месеци за обуку и реорганизацију како би се припремили за примену нових прописа.

Нови Кривични закон Косова разјашњава дефиниције кривичних прекршаја, а у њега су унете и одредбе УНМИК-ових прописа и међународних правних конвенција. Закон о кривичном поступку даје и већа овлашћења тужиоцима и повећава заштиту жртава, као и оптуженика.

У изради нацрта закона учествовали су и локални експерти и стручњаци Савета Европе и других међународних организација.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs