Београд, 14. јун 2010. године – Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Милош Миловановић најавио је данас да ће у Србији 2011. године, након 50 година, бити спроведен редован попис пољопривреде.
 |
Фото: Фонет |
Миловановић је на „Конференцији о стању и очекивањима на тржишту пољопривредно-прехрамбених производа у Србији“ истакао да ће овим пописом бити обухваћени сви субјекти и ресурси у области пољопривредно-прехрамбене производње.
Он је објаснио да је овај попис део свеукупног светског пописа пољопривреде и да представља комплетан преглед ресурса којима наша земља располаже у области пољопривредно-прехрамбене производње, као и других аспеката који су повезани са руралним срединама и економијом.
Према његовим речима, екипе пописивача ће на терену бележити све ресурсе – произвођаче, број чланова домаћинстава, површину земљишта и његову структуру, механизацију, сточни фонд и друго.
Ресорно министарство је, како је подсетио, пре две године иницирало сарадњу са Министарством пољопривреде САД, од кога и даље добија техничку помоћ.
Ова подршка подразумева помоћ у испуњавању свих предуслова из надлежности ресорног министарства, али и пружање информација Републичком заводу за статистику за адекватно спровођење пописа, указао је Миловановић.
Министарство пољопривреде САД, како је навео, већ две године финансира аналитичку подршку и обуку запослених у Министарству пољопривреде Србије и поменутом заводу, као и тима људи који ће обављати попис.
Државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Милан Петровић нагласио је да је наша пољопривреда пребродила најтеже, при чему је, са једне стране, присутан пораст цена у производњи, док са друге стране постоји презасићено тржиште јер у кризи опада потрошачка моћ становништва.
Прошле године извезено је пољопривредних производа у вредности од две милијарде долара, напоменуо је он и додао да је суфицит износио између 600 и 700 милиона долара.
Петровић је оценио да Србија са својим ресурсима и знањима може да оствари знатно боље резултате, и додао да наши фармери морају да се припреме за тржиште ЕУ јер их чека жестока тржишна утакмица.
Амбасадор САД у Србији Мери Ворлик нагласила је да се ова конференција организује у оквиру техничке подршке Министарства пољопривреде САД припремама Србије за европске интеграције.
Захваљујући овом пројекту, у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Владе Србије раде обучени аналитичари који обављају прецизне анализе понуде и потражње пољопривредних добара од којих користи има и приватни сектор, истакла је Ворлик.