Београд, 17. јун 2010. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић најавио је да ће Предлог закона о подстицању грађевинске индустрије у условима економске кризе, који је усвојен на данашњој седници Владе, бити по хитном поступку упућен у скупштинску процедуру.
Дулић је на конференцији за новинаре одржаној након седнице Владе објаснио да предложено законско решење предвиђа убрзање процедура за избор понуђача предвиђених Законом о јавним набавкама у пројектима које ће финансирати држава.
Према његовим речима, укинуто је суспензивно дејство било каквог приговора на сам наставак процеса јавне набавке, али се на тај начин не мења Закон о јавним набавкама.
То ће, како је навео, важити за пројекте које ће утврђивати Влада Србије и који ће бити финансирани из буџетских средстава.
Министар је изразио очекивање да ће захваљујући закону о подстицању грађевинске индустрије у наредних годину и по дана у Србији бити изграђено више од 20.000 станова.
Дулић је саопштио да је Влада данас усвојила и измене и допуне Одлуке о максималном броју запослених у органима државне управе и на тај начин наставила са обавезом рационализације запослених у државној управи.
Влада је данас донела и закључак о броју запослених на одређено време и ангажованих по уговору о делу који не може бити већи од 10 одсто у односу на укупан број запослених на неодређено време, указао је министар.
Он је додао да је на седници усвојен и Предлог закона о изменама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
Према његовим речима, донета је и одлука о распуштању скупштина општина Подујево, Ђаковица, Сува река, Дечани, Призрен, Урошевац и Клина, при чему даном ступања на снагу те одлуке престају да раде извршни органи тих општина.
Дулић је објаснио да престаје дужност изабраних и постављених лица у органима тих општина, и најавио да ће Влада на наредној седници именовати општинске координаторе.
Министар трговине и услуга Слободан Милосављевић рекао је на конференцији да је Влада усвојила и упутила на скупштинско разматрање и Предлог закона о трговини, који је системски и кровни закон за сектор трговине у нашој земљи.
Тај закон је један од три кључна закона за тржиште Србије, истакао је министар и подсетио на то да је прошле године усвојен и Закон о заштити конкуренције.
Према његовим речима, ти закони важни су за усклађивање законодавства Србије са правом Европске уније и омогућиће атрактивнији амбијент у сектору трговине у нашој земљи.
Милосављевић је оценио да се новим законом о трговини даје допринос децентрализацији Србије, с обзиром на то да се део послова тржишне инспекције преноси на комуналну инспекцију на нивоу локалних самоуправа, и то у делу који се односи на контролу продаје ван за то предвиђеног места.