Београд, 21. јул 2010. године – Министар за дијаспору у Влади Републике Србије Срђан Срећковић најавио је данас да 26. јула почиње реализација пројекта "Упознај државу Србију" у оквиру којег ће 45 српских студената из дијаспоре провести три недеље на пракси и специјализацији у министарствима Владе Србије.
Срећковић је на конференцији за новинаре најавио да ће студенти знања и искуства које ће стећи у министарствима на крају праксе уградити у јединствен документ, који ће свечано уручити премијеру Србије Мирку Цветковићу.
Један од циљева Србије је постепено стварање услова за трајни и одрживи повратак оних који то желе, а посебно младих научника, врхунских менаџера и младих стручњака свих профила, поручио је министар.
Према његовој оцени, млади људи из земље, уз младе из расејања, морају бити мотор развоја Србије, а сви они који доносе европски дух и начин размишљања су нам заиста драгоцени.
Говорећи о почетку нове ере односа државе Србије према расејању, он је нагласио да ће у наредним годинама бити пуно оваквих и сличних пројеката како би се искористио непроцењив потенцијал академске дијаспоре, а њено знање и енергија уградили у темеље боље и просперитетније Србије.
Услов за то јесте да наставимо са унутрашњим реформама и да свим нашим младим и успешним људима који живе ван земље свакодневно шаљемо снажну поруку да се Србија мења набоље, указао је министар.
Председник Фонда за политичку изузетност Соња Лихт истакла је да Србија мора радити на смањењу "одлива мозгова".
Лихт је нагласила да млади морају допринети развоју Србије на разне начине, уз оцену да је један од њих и волонтирање младих људи из Србије који студирају у иностранству у матичној земљи.
На тај начин се, како је навела, успостављају мостови сарадње између факултета на којима они студирају или компанија и институција у којима раде и Србије.
Сви заједно желимо да се створе услови да Србија постане привлачно одредиште за њихов повратак, напоменула је Лихт и поновила да наша земља нема веће богатство од људских ресурса, које често није користила на прави начин.
Председник Организације српских студената у иностранству (ОССИ) Милутин Станисављевић рекао је да ће 45 студената радити волонтерски и додао да су сви сами сносили трошкове пута у Србију.
У ОССИ су окупљени млади из Србије који студирају на најбољим универзитетима у иностранству и велике су патриоте, објаснио је он и указао на то да је међу приоритетима те организације оснивање локалних огранака на универзитетима широм света како би се на њима осетила присутност матичне државе.