Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Децентрализацијом до бољих услова за живот у унутрашњости

Децентрализацијом до бољих услова за живот у унутрашњости

Зајечар, 15. октобар 2010. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас, приликом отварања седишта Националне агенције за регионални развој у Зајечару, да је опредељење Владе да се измештањем институција у унутрашњост Србије и кроз децентрализацију власти створе повољнији услови за живот у локалним заједницама како би оне постале привлачније за улагања.


Цветковић је рекао да је Влада опредељена да подржи развој недовољно развијених подручја и навео да ће пресељењем седишта тих институција ван Београда бити измештено и доношење кључних државних одлука.

Београд већ има довољно атрактивно тржиште и ту се већ одигравају важни догађаји, оценио је он и нагласио да је време да се кроз партнерство Владе и локалне самоуправе обезбеди бољи живот у унутрашњости Србије.

Према његовим речима, на Влади је да осигура инфраструктурне подстицаје, а локална самоуправа треба да обезбеди услове за пословање.

Премијер је истакао да је измештање Националне агенције за регионални развој део концепта децентрализације, који је и презентован у експозеу на почетку мандата Владе.

Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић, који је присуствовао данашњем отварању седишта Агенције у Зајечару, навео је да ће ове институције својим измештањем постати доступније људима, а спречиће се и миграције становништва из неразвијених подручја.

У источној и јужној Србији, према најновијим подацима, око 80 одсто становника појединих општина напустило је своја места, напоменуо је Динкић и указао на то да четири петине становника Србије живи ван Београда, али се све важне државне институције налазе у престоници, што је, како је оценио, непотребно.

У неким градовима, попут Лебана, двадесет пута је већа стопа незапослености него у београдској општини Стари Град, а неки градови, попут Владичиног Хана, имају три пута ниже зараде од запослених у општини Нови Београд, навео је он.

Директор Националне агенције за регионални развој Ивица Ежденци изјавио је да источна Србија чини трећину територије наше земље, а у њој живи мање од четвртине укупног становништва Србије.

Такође, источна Србија има 80 одсто слабију економску снагу од републичког просека и зараде су за приближно 12.000 динара мање од републичког просека, рекао је Ежденци.

Национална агенција је организована кроз четири дирекције – за регионални развој, за развој привредних друштава и предузетништва, за управљање инфраструктурним пројектима и за правне, финансијске и заједничке послове, са центром у Зајечару и канцеларијом у Београду.

Агенција управља инфраструктурним пројектима који су у надлежности Министарства економије и регионалног развоја, а финансирају се из средстава Националног инвестиционог плана.

У 2010. години реализује се 81 пројекат у вредности 1,06 милијарди динара. То су пројекти индустријских зона, водоводне и канализационе мреже, бизнис инкубатора и пројекти путне инфраструктуре.

После отварања седишта, у Агенцији је одржана конститутивна седница Националног савета за регионални развој који има 28 чланова.

Председник тог савета је потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић, а међу члановима су и потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић, министар финансија Диана Драгутиновић, министар за НИП Верица Калановић, министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић, градоначелник Београда Драган Ђилас, државни секретари, градоначелници и директори фабрика.

Национални савет за регионални развој треба да донесе стратегију регионалног развоја Србије и оснује пет регионалних савета, а сваки од њих ће донети стратегију развоја свог региона.

До краја новембра биће измештене још три институције из надлежности Министарства економије и регионалног развоја.

Фонд за развој биће смештен у Нишу, седиште Агенције за осигурање и финансирање извоза биће у Ужицу, а у Крагујевац ће бити измештена Национална служба за запошљавање.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs