Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Улазак у Европску унију реални циљ Србије

Улазак у Европску унију реални циљ Србије

Београд, 29. март 2011. године – Комесар за проширење Европске уније Штефан Филе поручио је данас у обраћању посланицима Скупштине Србије да је долазак Србије тамо где припада – у породицу нација ЕУ, реални циљ који је надохват руке.

Фото: Фонет

Филе је истакао да је позив да се обрати посланицима прихватио као посебну част и показатељ важности коју Србија придаје својој европској будућности.

Омогућите нам, како је поручио, да крајем ове године отворимо следећа врата на путу ка Европској унији и да то урадимо заједно.

Он је указао на то да мишљење Европске комисије представља савршену прилику да се пређе на следећу фазу, суштински значајну у симболичком смислу, а то је могући статус кандидата, као и могуће добијање датума за почетак преговора.

Србија је добила мапу пута, извештај који утврђује кључне приоритетне области које је Влада Србије унела у Акциони план, а који би сада требало да се реализују, напоменуо је европски комесар.

Филе је поновио да је један од приоритета пуна сарадња Србије са Међународним кривичним трибуналом у Хагу, која није само међународна, већ и морална обавеза, и додао да ће она бити од кључног значаја за закључке у оквиру мишљења, као и за одлуку 27 држава чланица.

Он је као један од приоритета навео и реформу правосуђа, која ће бити окончана у складу са европским стандардима, зато што, како је истакао, грађани Србије заслужују делотворно, независно и непристрасно судство које ће бити у стању да се бори против корупције и организованог криминала.

У ЕУ се цени почетак ове реформе, нагласио је Филе и притом указао на то да је било недостатака, али да се они отклањају и да би сада, како је додао, требало да се приступи анализи реизбора носилаца правосудних функција.

Он је такође као приоритет навео и борбу против организованог криминала и корупције, уз оцену да је потребно да правни оквир буде потпуно формиран и да не буде сивих зона.

Према његовим речима, потребно је да се усвоји закон о финансирању политичких странака у складу са стандардима ЕУ, као и нова стратегија борбе против корупције.

Посебну пажњу, како је саопштио, потребно је посветити јавним набавкама јер је ова област веома подложна корупцији.

Такође, потребно је обезбедити пуну политичку и финансијску подршку институцијама надлежним за спровођење закона и унапредити њихову координацију, додао је европски комесар.

Филе је нагласио да је међу приоритетима и промена изборног законодавства као основа за транспарентну демократију, и у оквиру тога укидање бланко оставки, као и пуно поштовање редоследа кандидата на изборној листи, јер грађани морају да бирају своје представнике слободно и да знају ко су они за које гласају.

Потребно је и да се обезбеди адекватно функционисање независних регулаторних тела, да се хитно утврди правна недвосмисленост и сигурност имовинских права и обезбеди заштита људских права и основних слобода, указао је он.

Филе је подсетио на то да ове унутрашње реформе треба спровести у наредних неколико недеља и месеци.

За добијање позитивног мишљења, како је истакао, од суштинске важности је испуњавање политичких критеријума, а од изузетног значаја је развој догађаја у погледу регионалне сарадње и у погледу Косова.

У том смислу ценимо позитиван дух у којем је дијалог Београда и Приштине покренут. Надамо се да ће обе стране извући најбоље решење из овог новог импулса. Желимо да видимо позитивне кораке на испуњењу практичних потреба свих људи који живе на Косову, рекао је он.

Филе је нагласио да посебне напоре треба уложити у проналажење одрживих решења за инклузију избеглица и интерно расељених лица.

Образлажући кључне изазове са којима се Србија суочава, он је оценио да ситуација није лака, нарочито када толико много питања морају да се реше у кратком року.

ЕУ верује да Србија то може да оствари и у том подухвату није сама, већ је она ту да понуди своју стручност, финансијску подршку и смернице, поручио је европски комесар за проширење.

Седници су присуствовали и амбасадор Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер и амбасадори европских земаља.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs