Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Усвојен Закон о социјалној заштити и измене и допуне Закона о планирању и изградњи

Усвојен Закон о социјалној заштити и измене и допуне Закона о планирању и изградњи

Београд, 31. март 2011. године – Скупштина Србије усвојила је данас Закон о социјалној заштити, који предвиђа повећање броја корисника социјалне помоћи, веће накнаде за најсиромашније грађане, као и развој услуга социјалне заштите на локалном нивоу.

Фото: Танјуг

Законом је предвиђено да веће накнаде, пре свега, добијају вишечлана домаћинства, затим она у којима су сви чланови неспособни за рад, као и самохрани родитељи.

Овим прописом предвиђен је и развој услуга социјалне заштите на локалном нивоу, а општине и градови добијаће посебна средства из буџета за отварање дневног боравка за децу са сметњама у развоју, домова за старе и развој услуга помоћи у кући.

Убудуће ће установе социјалне заштите моћи да отворе и приватна лица, уз претходно лиценцирање и редовну контролу квалитета услуга.

Такође, предвиђен је и даљи развој и подстицање хранитељства како би што више деце без родитељског старања напустило институције.

Парламент је данас усвојио и измене и допуне Закона о планирању и изградњи, којима би требало да буде поједностављен и појефтињен процес легализације бесправно подигнутих објеката.

Овај документ предвиђа поједностављење административне процедуре, као и умањења за одређене категорије лица и плаћање на више рата.

Законским изменама смањен је и обим техничке документације коју грађани морају да приложе уз захтев за легализацију, док је проширена листа доказа који се прилажу уз захтев, а који потврђују да су решени имовинско-правни односи.

За одређене категорије становништва предвиђено је умањење накнаде за уређивање грађевинског земљишта у поступцима легализације за породичне стамбене објекте и станове до 100 метара квадратних.

Грађани ће моћи са општином да закључе уговор о томе да општина за њих прикупља документацију за легализацију.

Убудуће ће грађевинска дозвола престати да важи уколико у року од пет година не буде издата употребна дозвола за објекат, а инвеститор ће по истеку тог рока плаћати порез на имовину као да је објекат завршен.

Дозвола може да се обнови на захтев инвеститора на додатни рок од две године, али само ако инвеститор достави доказ да је степен завршености објекта већи од 80 одсто.

Закон предвиђа конверзију права коришћења грађевинског земљишта у право својине, уз надокнаду, коју ће плаћати власници предузећа купљених кроз приватизацију или стечај.

У случају конверзије уз накнаду, вредност земљишта утврђиваће се на основу уредбе Владе или на основу аката локалне самоуправе, преко урбанистичких зона.

Накнада за пренамену земљишта неће се плаћати ако је пренамена пољопривредног у грађевинско земљиште обављена до 15. јула 1992. године.

Посланици су данас усвојили и измене Закона о порезу на имовину и на употребу, држање и ношење добара, којима је утврђено да порез на имовину не може бити већи од 60 одсто у односу на пореску обавезу из 2010. године, као и да се теретна возила масе мање од 3,5 тона не опорезују.

Овим изменама је предвиђено и да закупци грађевинског земљишта у јавној својини и пољопривредног у државној својини неће плаћати порез на имовину за плац до десет ари.

Изменама је предвиђено да се неће плаћати ни порез на имовину на земљиште испод зграде како би се избегло двоструко опорезивање.

Површине веће од 10 ари опорезиваће се, али се порез неће плаћати на укупну површину, већ се површина од десет ари изузима од опорезивања.

Новине у опорезивању земљишта примењиваће се ретроактивно од 1. јануара 2011. године.

Локалне самоуправе имају могућност да у року од 60 дана од дана ступања на снагу закона утврде ниже стопе пореза за непокретности на својој територији.

Изменама закона о попису становништва и пољопривреде, које је Скупштина Србије такође данас усвојила, утврђено је да попис становништва у Србији буде одржан од 1. до 15. октобра ове године, а попис пољопривреде од 1. октобра до 15. децембра 2012.

Попис становништва првобитно је планиран за април ове године, али је због недостатка новца у буџету одложен за октобар ове године, како би део средстава био обезбеђен из донације Европске уније.

Резултатима пописа биће утврђен укупан број становника, домаћинстава и станова у Србији, као и најбитније карактеристике породица, подаци о виталним, етничким, економским, образовним, миграционим и другим карактеристикама становништва.

Предлагачи наводе да ће се одлагањем пописа становништва за шест месеци очувати временска упоредивост података пописа са резултатима пописа из 2011. године држава чланица Европске уније.

Пописом пољопривреде биће прикупљени подаци о структури пољопривредних газдинстава, локацији, земљишном фонду, као и броју стоке, пољопривредној механизацији и објектима, радној снази и продаји пољопривредних производа.

Скупштина је усвојила и одлуку о Програму званичне статистике од 2011. до 2015. године.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs