Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Покушаји асимилације Срба наносе штету дијалогу Београда и Приштине

Покушаји асимилације Срба наносе штету дијалогу Београда и Приштине

Београд, 7. јул 2011. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић затражио је данас од председавајућег ОЕБС-у и министра спољних послова Литваније Аудрониуса Ажубалиса да спречи покушаје Приштине да кроз албанизацију српских презимена у документима које издају косовске власти изврши прекрајање етничке слике на просторима јужне српске покрајине.

Аудрониус Ажубалис и Горан Богдановић
Фото: Фонет

У саопштењу Министарства за Косово и Метохију се наводи да је Богдановић током сусрета са Ажубалисом упозорио на то да овакви потези и остале методе и покушаји Приштине да асимилује косметске Србе наносе штету започетом дијалогу Београда и Приштине, као и договорима који су до сада постигнути, и не доприносе успостављању поверења.

Он је посебно похвалио ангажовање ОЕБС-а на изградњи поверења међу различитим етничким заједницама у јужној покрајини и апеловао на активније ангажовање ОЕБС-а у процесу помирења на Косову и Метохији.

Богдановић и председавајући ОЕБС-у су изразили задовољство због добре сарадње на бази статусне неутралности.

Ажубалис је оценио као добар приступ који Србија и представници Приштине имају у процесу изградње међусобног поверења, где се од техничких проблема постепено иде ка решавању општих питања.

Он се сагласио са констатацијом Богдановића да су повратак интерно расељених лица и повраћај њихове отете имовине од пресудног значаја за изградњу поверења међу Србима и Албанцима на Косову и Метохији.

Ажубалис се, такође, у потпуности сложио са ставом министра за Косово и Метохију да је поверење један од предуслова за развој заједнице у јужној српској покрајини и обећао да ће ОЕБС интензивирати процес изградње поверења међу различитим етничким заједницама на Космету.

Председавајући ОЕБС-у је изразио забринутост због тешкоћа у прикупљању докумената интерно расељених лица која бораве на територији Црне Горе, а Богдановић га је упознао са предузетим мерама за решавање тог питања.

Богдановић и Ажубалис су постигли сагласност о томе да је за решавање питања повратка интерно расељених лица и повраћај њихове узурпиране имовине значајна добра сарадња и комуникација мисија ОЕБС-а у Београду и Приштини, додаје се у саопштењу.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs