Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Стратешко опредељење Србије пуноправно чланство у ЕУ

Стратешко опредељење Србије пуноправно чланство у ЕУ

Београд, 21. септембар 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да је пуноправно чланство у Европској унији стратешко опредељење Србије и на томе се упорно ради свих ових година јер европска перспектива гарантује бољу будућност за све грађане.

Фото: Танјуг

Цветковић је на пословној конференцији “Евро визија”, коју организује Банка Интеза, истакао да Влада и Скупштина Србије ових дана заокружују законске и друге активности којима се испуњавају сви услови за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.

Председник Владе је нагласио да је реч о системским променама у економским и другим областима у складу са европским стандардима и функционалном тржишном привредом.

Он је навео да се пуна пажња посвећује одржавању маркоекономске стабилности, и додао да је Влада преузела одговорност за јачање дисциплине у области јавних финансија, тако да ће буџетски дефицит у овој години бити 4,5 одсто БДП-а, а јавни дуг нешто изнад 40 одсто.

Цветковић је подсетио на то да аранжман из предострожности са Међународним монетарним фондом (ММФ) предвиђа да буџетски дефицит буде смањен на четири одсто БДП-а, као и да се у наредним годинама постепено смањује до нивоа од један одсто, а да јавни дуг не пређе 45 одсто БДП-а.

Према његовим речима, за остварење тог циља предстоји темељна реформа јавног сектора и повећање ефикасности основних функција државе, уз смањење јавне потрошње.

Он је нагласио да ће фискална дисциплина омогућити Народној банци Србије да оствари стабилност цена и курса динара, и додао да се до краја године очекује једноцифрена инфлација са тенденцијом даљег смањивања.

У овој години очекује се раст БДП-а од два одсто, а у наредној три одсто, навео је Цветковић и додао да за садашњи ниво развијености Србије то није довољно за брже запошљавање и раст стандарда, већ је потребан раст од око пет одсто и то је стратешки циљ који се мора постићи у наредним годинама.

Премијер је нагласио да низ системских и законских промена у договору са ЕУ и ММФ-ом има за циљ остварење подстицајног амбијента за инвестирање.

Он је саопштио да и поред последица економске кризе и најаве новог таласа постоји значајна инвестициона активност у јавном и приватном сектору.

Цветковић је напоменуо да ребалансом буџета није угрожен ниједан важан инвестициони пројекат, као ни подстицаји за нове инвестиције и запошљавање и за пољопривреду.

Такође, он је изразио очекивање да ће привредни резултати, наставак европских интеграција и успешна сарадња са ММФ-ом допринети томе да се ризик улагања у Србију смањи и да се охрабре пословне банке да каматне стопе прилагоде реалним могућностима привреде.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs