Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Усвојена уредба о маржи за робу од виталног значаја за живот и здравље људи

Усвојена уредба о маржи за робу од виталног значаја за живот и здравље људи

Београд, 30. децембар 2011. године – Министарство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде Владе Републике Србије саопштило је да је Влада данас на предлог овог министарства усвојила Уредбу о посебним условима промета одређене робе, којом се ограничава највиша укупна стопа марже за одређену робу од виталног значаја за живот и здравље људи, рок плаћања те робе и вредности повраћаја, у циљу спречавања поремећаја на тржишту.

Овим документом се ограничава највиша укупна стопа марже у промету одређене робе у висини од 10 одсто и то за пшенично брашно (тип „400“ и „500“), јестиво биљно уље (сунцокретово), термички обрађено кравље млеко (пастеризовано, стерилизовано) и јогурт, шећер (бели кристални), свеже месо (свињско, говеђе и кокошје) и за слатководну рибу.

На основу ове уредбе, рок плаћања произвођачу односно добављачу робе не може бити дужи од 60 дана од дана пријема рачуна за испоручену робу, фактура мора садржати посебно исказану висину стопе појединачне марже, као и податак о искоришћеном делу највише укупне стопе марже, док повраћај (ремитенда) робе не може бити већи од 2 одсто вредности испоручене робе на месечном нивоу.

Уредба предвиђа новчану казну од 200.000 до 2.000.000 динара за прекршај правног лица ако поступа супротно члановима 2 и 3 ове уредбе који се односе на ограничавање и обрачунавање укупне стопе марже у промету одређене робе, рок плаћања, садржај фактуре и ремитенду.

Такодје, може се изрећи и заштитна мера забране правном лицу да врши одређене делатности у трајању од шест месеци до једне године.

За прекршај ће се казнити одговорно лице у правном лицу новчаном казном од 50.000 до 150.000 динара, док је новчана казна за предузетника од 50.000 до 500.000 динара и такође се може изрећи заштитна мера забране вршења одређених делатности у трајању од шест месеци до једне године.

Ова уредба, објављена у „Службеном гласнику Републике Србије” данас, 30. децембра, ступа на снагу наредног дана од дана објављивања и важи наредних шест месеци, додаје се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs