Београд, 26. јануар 2012. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић и председник Србије Борис Тадић присуствовали су данас потписивању Уговора о преносу акција са грчке компаније "ОТЕ" на "Телеком Србија", чиме је српска телекомуникациона компанија прешла у стопроцентно домаће власништво.
 |
Слева: Борис Тадић, Мирко Цветковић, Михалис Цамас и Бранко Радујко |
Фото: Фонет |
Уговор о преузимању 20 одсто акција компаније "ОТЕ" у српској телекомуникационој компанији потписали су директор компаније "Телеком Србија" Бранко Радујко и председник и извршни директор компаније "ОТЕ" Михалис Цамас.
Грчком оператору биће исплаћена купопродајна цена од 380 милиона евра, а данас ће бити обављен и пренос акција у Централном регистру са грчког ОТЕ-а на српску компанију, у којој ће држава имати 80 одсто акција, а "Телеком Србија" 20 одсто.
Цветковић је изразио задовољство због потписивања овог уговора, уз оцену да ће сви учесници у овом послу бити на добитку.
Он је истакао да је за "Телеком Србија" посао повољан јер је цена за откуп акција, ако се упореди са ценом планираном за продају те компаније на тендеру, знатно нижа.
Ова трансакција, како је објаснио, омогућава "Телекому" да изађе на берзу, док је за Србију значајна јер се откупом акција заокружује влаништво у тој компанији и неће више бити акција са приоритетним правима као до сада.
За грађане је овај посао важан јер су створени услови за бесплатну поделу акција, поручио је председник Владе.
Такође, како је додао, и "ОТЕ" је на добитку због тога што у ситуацији кад Грчка има финансијске тешкоће добија значајну количину готовог новца који ће јој помоћи у реализацији текућих циљева.
Цветковић је исказао захвалност грчким партнерима на досадашњој сарадњи, уз оцену да је њихово присуство у "Телекому Србија" допринело позитивним резултатима те компаније.
Тадић је истакао да је Влада донела тешку, али добру одлуку да одбије неприхватљиве понуде за приватизацију "Телекома", а потом и одлуку о откупу акција те компаније, чиме је створила услове да њом управља српски менаџмент, али и да се за грађане обезбеде бесплатне акције.
Он је рекао да од "Телекома" очекује да издржи велику конкуренцију и обезбеди технолошки развој Србије, а пре свега што јефтинији и бржи широкопојасни интернет, као приступ знању за све грађане Србије.
Радујко је оценио да је цена по којој су откупљене акције од "ОТЕ" повољна када се има у виду стање тржишта телекомуникација, и истакао да та трансакција неће коштати пореске обвезнике и буџет јер ће кредит узет за финансирање куповине акција "Телеком" вратити у уговореном року од три године из сопствених средстава.
Према његовим речима, од 380 милиона евра колико је плаћено за откуп 20 одсто акција из банкарског кредита обезбеђено је 320 милиона евра, а 60 милиона евра из средстава компаније.
Цамас је рекао да ће потписивање овог уговора бити од користи обема компанијама, као и целокупној српској економији, при чему је изразио захвалност председницима Владе и Републике Србије на доприносу у окончању тог посла.
Сарадња у протеклим годинама била је изузетно продуктивна јер је заједнички циљ био да "Телеком" остане здрава и постане модерна компанија која пружа најсавременије услуге, закључио је он.