Београд, 11. април 2012. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да су јаке и независне институције кључни корак у увођењу тржишног система и савремене тржишне привреде и истакао значај антимонополске политике у успостављању ефикасне и одрживе економије.
 |
Венсан Дежер и Мирко Цветковић |
Фото: Танјуг |
Цветковић је на конференцији одржаној поводом обележавања „Дана конкуренције“ навео да су заштита конкуренције и антимонополска политика важни чиниоци конкурентне привреде, чији ефекат осећају грађани кроз већи избор у погледу асортимана, цена и квалитета робе и услуга.
Комисија за заштиту конкуренције потврдила је независност у раду кроз самостално доношење одлука у изрицању мера заштите конкуренције у прошлој години, оценио је председник Владе и додао да су одлуке Управног суда потврдиле решења ове комисије и повећале значај и ауторитет те институције.
Он је подсетио на то да је Влада у току свог мандата уложила значајан напор у стварање регулаторног оквира и донела нови Закон о заштити конкуренције, који је потпуно усклађен са правом ЕУ.
Премијер је поновио да је статус кандидата за чланство у ЕУ који је Србија добила потврда свих реформи које су до сада спроведене у земљи, уз напомену да тај корак нашу земљу коначно опредељује у европском правцу.
Министар пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Душан Петровић рекао је да је стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ доказ да је Србија направила велике промене у целокупном систему, па и у области заштите конкуренције.
Петровић је објаснио да је конкуренција једна од темељних ствари у реструктурирању нашег друштва, с обзиром на то да је Унија слободно тржиште и приближавање ЕУ значи достизање европских стандарда у тој области.
Постоје одређене ситуације када институције за заштиту конкуренције не успевају да реше проблеме, указао је министар и додао да онда делују друге институције система, међу којима и Министарство пољопривреде, трговине, шумарства и водопривреде, како би се уклониле нерегуларности на тржишту.
Према његовим речима, ограничењем маржи на основне животне намирнице нису затворене мале трговине, велике трговине нису изгубиле моћ, а цене основних животних намирница остале су стабилне, што доноси корист грађанима.
Петровић је нагласио да Србија предузима важне мере у либерализацији спољнотрговинског режима, тако да је знатно олакшан промет са Босном и Херцеговином, Црном Гором и Македонијом, што показује да се наша земља не боји конкуренције.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер истакао је да је Србија предузела важне кораке на пољу заштите конкуренције и усвојила готово све неопходне прописе.
Када је реч о политици спајања компанија, Дежер је оценио да Србија има правни оквир усклађен са прописима ЕУ, али да проблем представљају поједини супротстављени прописи, при чему је навео пример привремене мере за ограничавање маржи.
Он је указао на то да Комисија за заштиту конкуренције не треба да се бави само превентивним мерама, већ и да примењује мере репресије, и истакао значај оснаживања капацитета судства да пресуђује у случајевима заштите конкуренције.
Према његовој оцени, неопходно је наставити напоре за даљу либерализацију привреде јер поједине компаније имају доминантан положај у областима транспорта, енергетике и телекомуникација.
Дежер је напоменуо и да је важно да правила и прописи који се доносе буду примењиви и да се успостави координација националних тела у тој области и тела ЕУ која се баве конкуренцијом.
Председник Комисије за заштиту конкуренције Весна Јанковић саопштила је да је та комисија прошле године изрекла казне за повреду конкуренције у висини од 3,2 милијарде динара.
Јанковић је нагласила да је транспарентна, предвидива и недискриминаторска примена закона основни и најбољи вид промоције заштите конкуренције.
Суштина правила заштите конкуренције, како је објснила, значи стварање услова за тржишну утакмицу, што подразумева и кажњавање повреде конкуренције.
Јанковић је указала на то да су ширење свести и антимонополска правила један од главних стубова модерне и савремене економије, од чега највише користи имају грађани.
Такође, она је додала да је заштита конкуренције у Србији једна од малобројних области која је у потпуности усклађена са правилима ЕУ.