Бор, 25. мај 2012. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић изјавио је да данас отворени производни погон фабрике за рециклажу „Еурофоил“ у Бору представља заједничку инвестицију српске компаније „Еурофил“, хрватске компаније “Drave International” и америчке компаније „ЈЈS“.
 |
Небојша Ћирић |
Фото: infobiro.tv |
Ћирић је на отварању ове фабрике истакао да рециклажни центар представља комбинацију америчког, српског и хрватског власништва, уз напомену да би сарадња ових компанија требало да буде пример другима за то да упркос светској економској кризи крену путем интернационализације, да се повезују и да излазе на нова тржишта.
Фабрика “Еурофоил” бави се прерадом ПЕТ амбалажног отпада и отпада полиетилена, који се даљом прерадом употребљава за производњу фолије у прехрамбреној, кабловској, фармацеутској, штампарској и аутомобилској индустрији, објаснио је министар.
Он је навео да је у овај производни погон, у којем ће бити отворено 30 нових радних места, инвестирано четири милиона евра.
Фабрика “Еурофоил” основана је 2006. године након приватизације Фабрике полиестер фолија Бор, у склопу система РТБ Бор.
У модернизацију ове фабрике уложено је 2,7 милиона евра, тако да она данас ради пуним производним капацитетом и производи ПЕТ фолије различитих дебљина које се пласирају на тржишта Србије, Пољске, Албаније, Хрватске и Македоније.
Отварању фабрике присуствовали су и министар животне средине, рударства и просторног планирања у Влади Србије Оливер Дулић, амбасадор Сједињених Америчких Држава (САД) у Србији Мери Ворлик и амбасадор Хрватске у Србији Жељко Купрешак.
 |
Оливер Дулић |
Фото: infobiro.tv |
Дулић је нагласио да се у Србији годишње генерише више од 50.000 тона отпадне ПЕТ амбалаже, и изразио задовољство чињеницом да је нова фабрика за рециклажу у Бору заједнички пројекат компанија из Србије, Хрватске и САД.
Он је указао на позитиван пример повезивања једне компаније из Србије и друге из Хрватске које су нашле заједнички интерес да сарађују и да свој производ извозе у Европу, што је данас изванредан начин за борбу против економске кризе.