Београд, 8. август 2012. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да су у току припреме за ребаланс буџета и истовремено доношење буџета за 2013. годину.
 |
Фото: Фонет |
Динкић је у разговору са новинарима који прате економска кретања у земљи саопштио да се припрема измена стопе пореза на додату вредност (ПДВ) која неће бити изнад 20 одсто, док ће на животне намирнице остати осам одсто.
Министар је указао на то да ће коначна одлука о повећању стопе ПДВ-а бити донета када се сагледа расходна страна буџета.
Он је навео да су у току припреме за доношење сета мера како на расходној, тако и на приходној страни буџета, које ће бити оличене у виду 17 закона.
Ти законски предлози, како је најавио, биће на дневном реду Скупштине Србије у септембру, док ће највећи део мера ступити на снагу у октобру.
Динкић је напоменуо да се ефекти тих мера не могу осетити у овој, већ тек почетком наредне године.
Он је потврдио и да је у току уговарање средстава за Србију у укупном износу од приближно две милијарде евра и најавио скори долазак делегације Међународног монетарног фонда (ММФ), са којом ће бити преговарано о потпуно новом аранжману.
Министар је објаснио да је упутио позив ММФ-у да дође у Србију јер је из претходних разговора са представницима те међународне финансијске институције постало очигледно да замрзнути аранжман из предострожности нема више ефекта за земљу, тако да ће се ићи на потпуно нов аранжман.
На путу смо да уговоримо ликвидна средства која ће обезбедити редовну исплату плата и пензија, истакао је он и додао да је реч о средствима из иностраних извора.
Према његовим речима, поменуте две милијарде евра мањим делом су везане за тржиште капитала, односно мањи део ће бити задуживање државе издавањем хартија од вредности.
Такође, остаје и план да се у овој години емитују еврообвезнице, потврдио је министар.
Он је указао и на то да ће бруто-домаћи производ (БДП) Србије ове године опасти од 0,5 до један одсто, уз оцену да је домаћа привреда и формално већ у рецесији, с обзиром на то да је у последња два узастопна квартала имала пад БДП-а.
По статистичким подацима, пад у првом кварталу 2012. године износио је 1,3
одсто, а у другом 0,6 одсто, указао је он и упозорио на то да се очекује даљи пад привредне активности, и због тога што је суша смањила пољопривредну производњу.
Према његовим речима, дефицит консолидованог рачуна државе је изнад седам одсто БДП-а, док је државни буџет у дефициту од 6,4 одсто БДП, што је значајно изнад онога што је договорено са ММФ-ом.
Динкић је подсетио на то да је било договорено да дефицит буџета на крају 2012. године буде 4,25 одсто БДП-а, уз оцену да су приходи били нереално планирани и прецењени за 20 милијарди динара, а расходи потцењени за 65 милијарди динара.
Он је истакао и да ће у најкраћем року бити донете хитне антикризне мере - ослобађање привреде од неких дажбина и регресирање горива, ђубрива и семена.
Министар је поновио да неће бити смањења плата и пензија, које ће бити усклађиване са ситуацијом у привреди, као и да неће бити отпуштања у јавним службама док траје криза.
Пензије ће бити редовно исплаћиване, при чему ће најугроженији пензионери од 17. до 19. септембра добити прву рату 13. пензије, најавио је он.
Прву рата 13. пензије ће, како је објаснио, добити сви пензионери чија пензија не прелази 15.000 динара.
Приоритети у наредном периоду биће пензије, плате, социјална заштита и јавни дуг,
закључио је Динкић.