Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Штете од суше процењене на приближно милијарду и по евра

Штете од суше процењене на приближно милијарду и по евра

Београд, 7. септембар 2012. године – Председник Владе Републике Србије и командант Републичког штаба за ванредне ситуације Ивица Дачић саопштио је данас да се штете од суше у Србији у овом тренутку процењују на приближно милијарду и по евра и најавио да ће ребалансом буџета у пољопривреду бити усмерено око десет милијарди динара.

Ивица Дачић и Предраг Марић

Дачић је на седници Републичког штаба за ванредне ситуације, којој су присуствовали сви чланови тог тела, истакао да је штета далеко већа него што би Србију коштало улагање у систем наводњавања.

Према његовим речима, због овакве ситуације предвиђа се праштање дугова пољопривредницима, као и регулисање стања на тржишту и спречавање раста цена хране интервенцијама из робних резерви.

Учинићемо све да неутралишемо последице суше, али то нам је наук да морамо да градимо системе за наводњавање, с обзиром на то да смо за милијарду и по евра могли да изградимо најбољи систем те врсте у овом делу Европе, поручио је он.

Помоћник министра унутрашњих послова и начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић је, подносећи Извештај о стању одбране од шумских и пожара на отвореном простору у периоду јул-август 2012. године, истакао да је штета од пожара на отвореном током тог периода износила приближно 30 милиона евра, а од почетка године око 50 милиона евра.

Марић је прецизирао да је у 2012. години забележено 18.115 пожара на отвореном простору, а горело је 20.238 хектара шуме, 8.549 хектара ливада и ниског растиња, 260 хектара воћњака и винограда и 1.602 хектара стрних усева.

Он је упозорио на то да се, због климатских промена, број пожара на отвореном из године у годину повећава, наводећи податак да је у 2007. години било осам великих шумских пожара, у 2011. години 14, а у 2012. години 20 великих шумских пожара.

Помоћник министра је рекао да је у пожарима на отвореном ове године погинуло 16, а повређено 79 особа, док је у њиховом гашењу свакодневно учествовало приближно 700 ватрогасаца, од укупно 3.000 колико их има у Србији.

Потребно је боље опремање ватрогасаца, као и пријем још 500 ватрогасаца у 2013. години, што ће коштати око пет милиона евра на годишњем нивоу и три милиона евра за опремање на трогодишњем нивоу, прецизирао је Марић.

Према његовим речима, проблем представља и чињеница да за гашење пожара Србија на располагању има само два хеликоптера МУП-а, три хеликоптера Војске Србије и три авиона пољопривредне авијације, при чему постоји још неколико хеликоптера који се могу модификовати за те сврхе.

Наш проблем је дејство из ваздуха у почетној фази пожара и та подршка мора да се појача, имајући у виду да се многи од ових пожара не би разбуктали да је било бољег дејства из ваздуха у почетној фази, објаснио је Марић.

Он је упозорио и на чињеницу да у Србији нема довољно противпожарних путева и просека, посебно у шумама у приватном власништву, и нагласио да се мора направити план њихове изградње са роком реализације.

Србија мора да се посвети изградњи капацитета за реаговање у ванредним ситуацијама, закључио је Марић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs