Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Сарадња Владе са послодавцима и синдикатима на превазилажењу кризе

Сарадња Владе са послодавцима и синдикатима на превазилажењу кризе

Београд, 8. септембар 2012. године – Председник Владе Републике Србије Ивица Дачић саопштио је да су представници Владе данас синдикатима и послодавцима предочили сву тежину ситуације у којој се земља тренутно налази, али и антикризне мере које ће омогућити да се та ситуација превазиђе.


Дачић је након 48. редовне седнице Социјално-економског савета Републике Србије, на којој је ово тело конституисано у новом четворогодишњем сазиву, најавио да ће Влада у понедељак, 10. септембра, усвојити ребаланс буџета.

Премијер је објаснио да ће те мере омогућити да буџет Србије буде ликвидан и да плате и пензије буду обезбеђене до краја године.

Он је најавио да ће ребаланс буџета бити усвојен на седници Владе која ће бити одржана у понедељак, док ће до краја недеље бити донети и сви пратећи закони који ће омогућити спровођење антикризних мера.

Према његовим речима, на тај начин ће бити омогућено приближно милијарду евра различитих уштеда, од чега ће половина бити на приходној, а половина на расходној страни буџета.

Дачић је поновио и да ће се ићи на смањивање непотребних трошкова државе, да ће бити укинуте све непотребне агенције и дирекције, као и више од 130 различитих пореза, такси и дажбина које оптерећују привреду и грађане.

Порези и акцизе биће минимално повећани, а уз договор са представницима послодаваца и синдиката да се у овој години спречи отпуштање радника у јавном сектору, при чему повећање плата неће моћи да буде колико је намеравано ради стабилизације буџета, објаснио је премијер.

То, како је додао, значи постизање друштвеног консензуса о томе да највећи терет не поднесу они који имају најмање.

Наш циљ јесте да омогућимо да се прође кроз тешкоће на што безболнији начин и то је суштина свих разговора, поручио је председник Владе Србије.

Дачић је нагласио да су антикризне мере неопходне како не би дошло до проблема у исплати плата и пензија, и поновио да су поред тих мера потребне и дугорочне мере за покретање производње јер без нових радних места и инвестиција нема изласка из кризе.

Он је подсетио на то да ће буџетски дефицит на крају ове године уместо предвиђених 4,5 одсто БДП-а износити седам одсто, а могуће је да ће јавни дуг на крају године достићи и 60 одсто БДП-а, што држава мора да заустави.

Према његовим речима, циљ Владе је и да се постигне договор са ММФ-ом што би омогућило да се користе повољна средства Светске банке и других међународних финансијских институција, као и других земаља које желе да помогну Србији.

Он је поновио да ће Влада и он као премијер водити политику што ширег договора свих фактора који представљају стубове у одређеним областима, наводећи да су током седнице Социјално-економског савета потпуно равноправно расправљали представници државе, послодаваца и синдиката.

Циљ те расправе, како је истакао, нису само краткорочне мере већ и заустављање негативних трендова и утврђивање тога где постоје системски проблеми.

Ми данас треба да одговоримо на суштинско питање - чија је ово криза јер ово није криза Владе, послодаваца и синдиката, већ криза у којој се налази цела Србија и свако треба да преузме одређене одговорности, нагласио је Дачић.

Он је напоменуо и да је постигнут договор и о томе да ниједан закон не иде пред Владу или Скупштину Србије док Социјално-економски савет не изнесе своје мишљење.

Премијер је истакао и да је лично спреман да заштити права радника тамо где постоји њихова угроженост.

Ако желимо у ЕУ, тамо морамо ићи по европским стандардима, а европски стандард јесу социјална повеља и права радника. Не може страна компанија да дође у нашу земљу и да овде примењује прописе који су превазиђени у Европи пре 100 година, упозорио је Дачић.

Он је нагласио и да стране банке не могу да за годину и по дана изнесу из земље 1,5 милијарди евра и да говоре о томе да су друштвено одговорне, иако је то можда урађено по закону.

Профит се износи из Србије у условима када се Србија гуши у економској кризи, што није друштвено одговорно понашање, закључио је Дачић.

Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић потврдио је након конститутивне седнице Социјално-економског савета да ће послодавци у Србији подржати антикризне мере Владе Србије јер је неопходно да послодавци, синдикати и власт сарађују како бисмо што брже превазишли економску кризу у којој се налазимо.

Атанацковић је указао на то да је потребно да сви делови друштва имају разумевања за тешкоће у којима се Србија налази због економске кризе, како би се она што ефикасније превазишла.

Он је навео да је Влада суочена са ситуацијом све веће задужености земље и све већих проблема у привреди, због чега су и послодавци и радници у све тежој ситуацији, оценивши да је зато потребно да сви што боље сарађују.

Атанацковић је рекао да су представници послодаваца, синдиката и Владе Србије током прве седнице новог сазива Социјално-економског савета имали плодну дискусију, уз напомену да је нови састав тог тела много више окренут привреди него што је то био случај у претходном периоду.

Према његовој оцени, сада је много снажнији трипартитни састав тог тела, који чине представници Владе, послодаваца и синдиката, при чему на његов значај указује и чињеница да је првој седници присуствовао и премијер Ивица Дачић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs