Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Смањење дефицита основ за економски развој земље

Смањење дефицита основ за економски развој земље

Београд, 10. септембар 2012. године – Председник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је циљ Владе да следеће године дефицит буде смањен са 7,5 на четири одсто.

Дачић је у паузи скупа поводом отварања летње школе "Социјалне димензије трговине људима на западном Балкану" у изјави новинарима рекао да ће то представљати огроман напредак јер би се тиме поставио основ за друштвени и општи економски развој земље.

Он је објаснио да је зато неопходно да се разговара са представницима Међународног монетарног фонда, Светске банке, Европске банке за обнову и развој, Русије и Кине, уз напомену да је већ било контаката са представницима банака из Швајцарске и Јапана.

Председник Владе је нагласио да ће свако даље задуживање бити развојно, искључиво по пројектима, при чему је указао на то да улагање у развој омогућава излазак из економске кризе.

Дачић је истакао да очекује да Национални савет за привредни опоравак, синдикати и сви други чиниоци дају своје предлоге како да се направи један економски програм који има за циљ стабилизацију економских прилика и развој.

Циљ антикризних мера јесте финансијска консолидација јавних финансија Србије, подсетио је он и поновио да је због великог дефицита неопходно штедети приближно милијарду евра и на страни прихода и на страни расхода у буџету, што ће омогућити исплату плата и пензија.

Према његовим речима, мере укључују и укидање многих агенција и тела које држава сматра непотребним, као и смањење броја парафискалних намета, такси и дажбина.

Председник Владе је објаснио да то подразумева и најминималније повећање одређених пореза и акциза и контролисан раст плата и пензија у наредних неколико месеци.

Дачић је најавио да неће бити отпуштања радника у јавном сектору, али да ће плате у наредних пола године расти спорије од предвиђене динамике.

Када је реч о европским интеграцијама наше земље, он је навео да је услов за прикључење Србије Европској унији што већа релаксација односа Београда и Приштине и отклањање проблема који онемогућавају нормалан живот грађана.

Према његовим речима, Србија је спремна да настави дијалог, дефинише све међусобне проблеме и ради на њиховом отклањању.

То значи да се пронађе компромисно решење прихватљиво за обе стране, указао је Дачић и изразио очекивање да се наредних недеља разговори наставе.

На ком нивоу и у ком формату ће они бити вођени и ко ће бити присутан од представника међународне заједнице јесу теме о којима ће разговарати председник Србије Томислав Николић током заседања Генералне скупштине УН, навео је он.

Председник Владе је поновио да Србија не прихвата једнострано проглашену независност Косова и додао да независност јужне српске покрајине не признаје читава међународна заједница и да у ЕУ постоји пет земаља које је нису прихватиле.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs