Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Следеће недеље још 3.000 тона уља из Робних резерви

Следеће недеље још 3.000 тона уља из Робних резерви

Шид, 27. септембар 2012. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расим Љајић најавио је данас да ће наредне недеље то министарство интервенисати са још 3.000 тона уља из Робних резерви, углавном намењених мањим продајним објектима.

Љајић је приликом обиласка фабрике уља "Викторија оил" у Шиду навео да ће то уље углавном бити намењено мањим општинама, при чему је изразио наду да ће тиме тржиште бити стабилизовано, да ће се спречити даљи поремећаји и омогућити редовно снабдевање уљем.

Потпредседник Владе је истакао да је постигнут договор о томе да роба из Робних резерви убудуће има посебне етикете, што ће спречити да се догађају злоупотребе.

Што се тиче производње, уља има више него довољно, али га у малопродајним објектима и у појединим деловима земље нема у довољним количинама, а уља из Робних резерви нема уопште, нагласио је он.

Љајић је саопштио да су у првој фази уље углавном повлачили велики трговински ланци и дистрибутери и напоменуо да ће план прерасподеле сада бити промењен.

Према његовим речима, биће спречене и друге врсте злоупотреба од трговинских ланаца, који то уље могу да држе неко време на залихама, па да га онда продају по знатно већим ценама од оних које су прописане Уредбом Владе о малопродајним ценама уља и шећера.

Потпредседник Владе је навео и да су данас сви инспектори на терену, што ће омогућити и увид у то где уља има довољно, где је несташица изражена, а где уопште нема уља из Робних резерви, како би се појачала достава у оне општине где уље није ни стигло.

Нема разлога за бојазан, уља има довољно, род сунцокрета је приближно 350.000 тона, што је довољно не само за домаће пoтребе већ произилази и да има око 70.000 тона уља за извоз, истакао је Љајић.

Када је реч о одлуци о забрани извоза соје, шећерне репе и сунцокрета, министар је навео да је намера била да се обезбеди редовност у снабдевању основним животним намирницама, пре свега уљем и шећером.

Он је нагласио да и поред те одлуке има проблема у снабдевању и да Министарство разматра могућност за бесцарински увоз уља уколико се наредних неколико дана не стабилизује тржиште.

Руководимо се само тиме да спречимо несташице и велике скокове цене основних животних намирница, истакао је Љајић и додао да ресорно министарство не може да утиче на цене у малопродаји јер се оне формирају слободно на тржишту, зависно од понуде и тражње.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs