Београд, 22. октобар 2012. године – Влада Републике Србије усвојила је данас, у циљу очувања стабилности финансијског система, Предлог закона о преузимању имовине и обавеза проблематичних банака и упутила га Скупштини Србије на хитно усвајање.
Законом се предвиђа пренос имовине и обавеза проблематичне банке на другу финансијски способну и стабилну банку, што је једна од најефикаснијих опција за стабилизацију банкарског сектора и консолидацију на домаћем тржишту.
Применом овог закона биће омогућено решавање проблема Нове Агробанке (неадекватно формиране за посебне намене у мају ове године, по више основа неусклађене са Законом о банкама, где је држава 100 одсто власник), чији је постојећи пословни модел дугорочно неодржив.
Овај документ омогућава пренос квалитетне активе и обавеза Нове Агробанке на Поштанску штедионицу без угрожавања њене стабилности. Поштанска штедионица је преузималац као најстабилнија банка на тржишту, са широком пословном мрежом и чврстом структуром депозита.
Поменутим законом Влада добија овлашћење Скупштине Србије да може брзо и ефикасно да реагује у случајевима процењене нестабилности банака. Влада овим предлогом системског решења, најозбиљнијим од избијања економске кризе 2008. године, ствара услове за трајну стабилизацију банкарског сектора у Србији.
Влада Србије, уз подршку Народне банке Србије (НБС), чврсто је решена да елиминише све елементе нестабилности у банкарском систему и сваки потенцијални случај реши у складу са принципима пуне стабилности финансијског система, минимизирања укупног трошка за пореске обвезнике и спровођењем трајних и одрживих решења.
У припреми овог решења стручни тимови Министарства финансија и привреде, НБС и Агенције за осигурање депозита блиско су сарађивали са тимом експерата Међународног монетарног фонда (ММФ).
Влада Србије је на данашњој седници усвојила и Закључак којим препоручује испоручиоцу електричне енергије да свим грађанима и привреди, уз наредни рачун за утрошену електричну енергију, врати износ увећаног пореза на додату вредност за струју коју су користили у септембру.