Београд, 25. октобар 2012. године – Министар регионалног развоја и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Верица Калановић оценила је данас да велики број општина у Србији није у могућности да одржава путеве добијене лошом прекатегоризацијом, посебно не у зимском периоду, и најавила финансијску помоћ од четири милијарде динара из буџета за 2013. годину.
 |
Фото: infobiro.tv |
Калановић је у обраћању новинарима у Министарству регионалног развоја и локалне самоуправе саопштила да је, с обзиром на то да зимско одржавање путева почиње 15. новембра, спремна да смањи по пет одсто са свих апропријација у том министарству и обезбеди 200 милиона динара за прву траншу у децембру.
Она је навела да су Уредбом о прекатегоризацији путева, која је донета крајем фебруара, од 145 општина 132 добиле нове путеве за одржавање у укупној дужини од 6.082 километра, што је урађено без консултације са општинама и није извршена примопредаја.
Према њеним речима, Министарство финансија и привреде је одобрило тај предлог за буџет 2013. године и тај новац ће бити распоређен тако што ће од четири милијарде динара нешто мање од милијарду динара бити намењено зимском одржавању путева, а остатак за летње одржавање, које је обимније.
Зими ће тих приближно 6.000 километара путева одржавати Путеви Србије и биће ангажован независан надзор, а сва плаћања биће обављана преко Министарства за регионални развој и локалну самоуправу, навела је Калановић и оценила да ће на тај начин бити спречен хаос у општинама током предстојеће зиме.
Лети ће општине саме одржавати путеве и сваки месечни трансфер мораће да оправдају предвиђеном документацијом како би могле да наставе да добијају новац, што ће, такође, контролисати, независан надзор, истакла је она.
Калановић је указала и на то да финансијска децентрализација и повећан приход локалних самоуправа на основу измењеног закона о њиховом финансирању немају везе са лоше обављеном прекатегоризацијом одређених регионалних путева који су постали локални.
Она је истакла да ће ресорно министарство тражити измену Уредбе о прекатегоризацији путева јер је потпуно нелогично да 10 слабо развијених општина добије највећи број километара, а да градови попут Београда и Новог Сада добију мало.
Централна Србија је добила приближно 5.000 километара, Београд свега 372 километра и Војводина 702 километра, прецизирала је Калановић.