Београд, 2. јануар 2013. године – Министар финансија и привреде Млађан Динкић у Влади Републике Србије најавио је данас да ће се следеће недеље у Москви разговарати са министром финансија Руске Федерације Антоном Силуановом о условима под којима ће бити реализован кредит од додатних милијарду долара за подршку буџету Србије.
 |
Фото: Танјуг |
Динкић је у изјави за агенцију Танјуг навео да ће тако бити остварена буџетска подршка на коју је Србија рачунала и додао да је планирано да се до краја стабилизују јавне финансије и да се онда та стабилност пренесе на привреду.
Он је навео да се разматрају нове мере за подстицање извоза, решавање проблема у фабрикама у реструктуирању, као и могућност скраћивања рока повраћаја ПДВ-а привредницима у циљу повећања ликвидности привреде.
Министар је навео да фабрике ИМТ и ИМР имају традицију, али да са старомодним тракторима какве производе немају никакву перспективу, при чему је најавио изградњу нове фабрике за производњу пољопривредних машина.
Направићемо једну потпуно нову фабрику у коју ћемо пребацити раднике из поменутих старих фабрика, а локације на којима се ИМТ и ИМР налазе искористићемо, рецимо, за градњу станова, јер се оне налазе у центру Новог Београда и у центру Раковице, објаснио је Динкић.
Он је навео да је циљ да Србија произведе један светски модел трактора, који би могао да се продаје, не само у нашој земљи и региону, него у читавом свету.
Министар је нагласио да је планирано улагање више средстава у пољопривреду, пре свега у изградњу система за наводњавање и одводњавање, јер је прошлогодишња суша показала да су приноси кукуруза по хектару били шест пута већи тамо где је наводњавано, у односу на њиве где није било наводњавања.
Према његовим речима, за ту сврху Србија ће узети дугорочне кредите, а планирани су разговори о том питању са представницима Уједињених Арапских Емирата и Светском банком.
У економском смислу ова година ће бити тешка за Србију, али борићемо се максимално да најпре у перспективном делу привреде остваримо неку вредност, да повећамо бруто домаћи производ, а да онда после те ефекте пребацимо и на такозване друштвене делатности, рекао је министар.
Он је указао на то да се преговори с Међународним монетарним фондом очекују почетком пролећа, уз напомену да Србији нису потребна средства од те финансијске институције али да је аранжман важан ради стицања додатног кредибилитета у свету.
Према његовим речима, аранжман са ММФ-ом омогућиће већу правну сигурност улагања у Србију, као и снижавање каматних стопа на наше еврообвезнице.
Уколико буде склопљен, аранжман са ММФ-ом биће искључиво из предострожности и вероватно на максимално 18 месеци, објаснио је Динкић.
Министар је рекао да је прво јавно предузеће у којем ће држава реаговати ”Галеника”јер тамо има највише проблема, будући да тај некадашњи гигант сада има огромне дугове и вишкак запослених.
То ће бити прво јавно предузеће где ћемо покушати да кроз међународни тендер пронађемо дугорочно решење, истакао је Динкић и додао да Министарство енергетике припрема план реструктуирања “Србијагаса”, који је велики губиташ међу јавним предузећима.
Према његовим речима, планирано је да се понуди на приватизацију удео државе у Привредној банци Београд, а тај тендер биће расписан на самом почетку године.