Београд, 6. јануар 2013. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић рекао је данас да држава има намеру да привремено уђе у власништво појединих приватних малих и средњих предузећа које имају добар извозни производ, наводећи да ће за те намене из буџета у почетку бити издвојено милијарду динара.
 |
Фото: novosti.rs |
Динкић је у интервјуу за дневни лист "Вечерње новости" рекао да је Србији потребна нова привредна политика и она више не може бити заснована искључиво на приватизацији или очекивањима директних страних инвестиција.
Неопходно је да држава постане активнија у помоћи фирмама, посебно онима које имају шансу за извоз, истакао је министар финансија и привреде додајући да се детаљи овог програма тренутно разрађују, а у наредних неколико месеци биће оперативни.
На питање да ли то значи да Влада одустаје од намераваних приватизација, Динкић је казао да не одустаје наводећи да је исто тако јасно да не може да се дозволи да капацитети пропадају, радници остају без посла, а да се чека да инвеститори дођу.
Овде, пре свега, мислим на компаније које су данас у реструктуирању, а које имају шансу не само да преживе већ и да буду успешне у својим секторима. Ако сада немају инвеститора држава је та која треба да им помогне, да купе машине, обнове хале, осмисле програме и нађу купце за ту производњу, посебно оне извозне и када је било која фирма у таквом стању пожељна је и за инвеститоре, навео је Динкић.
Он је истакао да је приметно да постоје компаније у Србији које имају добар извозни производ, али су тренутно лимитиране немогућношћу да узимањем комерцијалних кредита ту производњу одрже и унапреде.
Желимо да свим таквим фирмама понудимо могућност да им држава додели средства у вредности до 25 одсто вредности компаније, додао је министар финансија и привреде.
Према његовим речима, сувласништво државе у таквим фирмама било би привремено, само док власник или неки други улагач не пожели да тај удео откупи.
Идеја је да се путем јавног позива фирме заинтересоване за програм саме кандидују. Услов је, пре свега, озбиљан инвестициони програм који подразумева отварање нових радних места и извоз, а технички ће посао обављати Агенција за осигурање и финансирање извоза, објаснио је Динкић.
Министар финансија и привреде је навео да је Србија у претходној деценији кључне изворе финансирања имала у земјама ЕУ и да је јасно да свој извоз мора пласирати и на тржишта попут Кине, Русије, Турске или земаља арапског света.
На добром смо путу и да из развојних фондова Кине и Уједињених Арапских Емирата обезбедимо средства која ће омогућити озбиљнији развој наше пољопривреде, али и кроз сређивање инфраструктуре, као што је чишћење канала за наводњавања, навео је Динкић.
Он је рекао да је програм финансијске помоћи Владе Србије улагачима по запосленом раднику допринео отварању нових радних места подсетивши да је у октобру било 140.000 више запослених, него у априлу прошле године.
Поред тога, Влада је јуче потврдила програм субвенционисања кредита за ликвидност фирми у овој години, истакао је министар финансија и привреде, додајући да ће држава овог пута субвенционисати само кредите за мала и средња предузећа.