Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Стимулација националних ресурса кроз инвестиције у инфраструктуру

Стимулација националних ресурса кроз инвестиције у инфраструктуру

Београд/Беч, 15. јануар 2013. године – Министар финансија и привреде у Влади Републике Србије Млађан Динкић оценио је данас да је потребна потпуна промена модела за подстицање привредног раста, уз напомену да је Србија одлучила да инвестиције не тражи само на западу, већ и у другим регионима, посебно на истоку.

Фото: infobiro.tv

Динкић, који у Бечу учествује на годишњој конференцији “Јуромани”, истакао је на панел дискусији на тему “Криза и одговор на њу” да је ова декада другачија од ранијих и да зато захтева другачије одговоре.

Министар је нагласио да посебну пажњу треба посветити сарадњи са Русијом, Кином, Турском и Уједињеним Арапским Емиратима, и додао да у тим земљама постоји потенцијал у капиталу.

Он је навео да је договорена инвестиција из Кине у вредности од 1,2 милијарде долара за изградњу аутопутева у Србији, и оценио да је сарадња са Кином тестирана на изградњи моста у Београду и да се она показала као изврсна.

Према његовим речима, циљ је да се привуче капитал са свих страна и стимулишу национални ресурси тако што ће се инвестирати у инфраструктуру.

Наша земља је усвојила програм фискалне реформе, подсетио је Динкић и нагласио да је план да се ове године дефицит значајно смањи.

Он је указао на то да је Србија након спроведених мера сада стабилна и додао да су обезбеђене финансије за наредни период.

Према његовој оцени, Србија мора да примени флексибилне моделе привредног раста како би се решио проблем незапослености јер се досадашњи модели привредног раста који су важили за претходну деценију више не могу применити.

Министар је истовремено упутио позив Европској банци за обнову и развој (ЕБРД) да се укључи у програм подршке српским малим и средњим предузећима.

Он је са председником ЕБРД-а Сумом Чакрабартијем разговарао о могућностима да та финансијска институција издвоји средства и помогне у експертизи у реализацији новог програма Владе Србије за подршку сектору малих и средњих предузећа.

Сусрет Млађана Динкића са Сумом Чакрабартијем

Динкић је том приликом најавио да ће Влада у првом кварталу направити програм помоћи предузећима из тог сектора која су перспективна, имају тржиште и могу много више да извезу, произведу и запосле људе, на тај начин што ће држава дати учешће у инвестицијама и привремено ући у мањинско власништво у њима.

Упутио сам молбу директору ЕБРД-а да и та банка уложи одређена средства, рекао је он и подсетио на то да је Влада за ову годину у ту сврху издвојила приближно 10 милиона евра.

ЕБРД је, како је објаснио, Србији неопходна првенствено да пружи експертизу, односно обезбеди да процес селекције буде независан, с обзиром на то да ова банка има велико искуство у таквим инвестицијама.

Такође, у тај пројекат била би укључена и Међународна финансијска корпорација, додао је министар.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs