Београд, 5. фебруар 2013. године – Министар финансија и привреде Млађан Динкић и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Горан Кнежевић разговарали су данас са директором Развојног фонда Абу Дабија Мохамедом Саифом Ал Суваидијем и пројект менаџером тог фонда Рашидом Ал Кабијем.
 |
Фото: Танјуг |
На састанку је постигнут договор о томе да Влада Србије поднесе захтев за кредитну линију у износу од 100 милиона долара за улагање у инфраструктуру у пољопривреди, чиме би се значајно повећала производња у повртарству, воћарству и ратарству у Србији.
Динкић је након разговора саопштио да је, такође, договорено да се тај захтев поднесе одмах, како би борд директора тог фонда почео да га разматра већ у марту, и изразио наду да ће та кредитна линија бити одобрена.
Он је указао на то да би кредит био коришћен за две намене, од којих је једна чишћење постојеће мреже канала за наводњавање и одводњавање, изградња нове мреже канала, али и нисконапонске мреже до њива како би пољопривредници могли да користе и јефтиније изворе енергије за покретање мотора за наводњавање и одводњавање.
Друга кредитна линија, како је објаснио, била би намењена самим пољопривредницима - како индивидуалним, тако и компанијама које се баве пољопривредном производњом.
Према његовим речима, то би били дугорочни кредити за куповину опреме и механизације, одобравани на 10 година, са почеком од три године и врло ниском каматном стопом.
Динкић је потврдио да је у плану да се радови на наводњавању изврше на територији читаве Србије, уз напомену да ће средства бити намењена свим регистрованим пољопривредним произвођачима.
Он је указао на то да је ово само почетак сарадње са Развојним фондом Абу Дабија, чији су представници, како је навео, најавили да ће уколико овај пројекат буде успешно спроведен у овој години, и наредних година наставити да финансијски помажу Србију у истом износу.
Динкић је нагласио да је циљ да се од Србије направи житница Европе, као и да се обезбеди да домаћа пољопривреда више не зависи од климатских промена.
Важно је да наши пољопривредници коначно добију повољна средства за куповину нове опреме и да вишеструко повећамо приносе, а ово је шанса која не сме да се пропусти, закључио је министар.
Ал Суваиди је истакао да је данашња посета резултат низа успешних разговора са представницима Владе Србије, и додао да је тема разговора било финансирање неколико пројеката, при чему је највећа пажња посвећена пољопривреди.
Почињемо сарадњу са зајмом пољопривредницима за куповину опреме за наводњавање и механизацију, нагласио је он, уз оцену да је то први корак једне одличне, дуготрајне сарадње са Србијом.