Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Финансијски сектор остварио добит у прошлој години

Финансијски сектор остварио добит у прошлој години

Београд, 24. април 2013. године – Регистратор у Регистру финансијских извештаја и бонитета Агенције за привредне регистре Ружица Стаменковић саопштила је данас да је финансијски сектор у Србији прошле године остварио добит од 11,4 милијарде динара, што показује повратак у зону профитабилности након негативног пословања у 2011. години.

Фото: infobiro.tv

Стаменковић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом представљања резултата пословања финансијског сектора на основу збирних података из обрађених редовних годишњих финансијских извештаја за 2012. годину, истакла да је то ипак скоро четири пута мање него пре почетка економске кризе 2008. године, када је добитак износио 38,5 милијарди динара.

Она је навела да је у 2012. години са добитком пословао банкарски сектор, који је имао добит од 8,4 милијарде динара, као и сектор осигурања, који бележи добит од 1,2 милијарде динара, што је двоструко више него 2011. године.

Према њеним речима, позитивно је пословао и сектор добровољних пензијских фондова са 95 милиона динара, што је осам пута више него претходне године.

Губитак у пословању имали су сектор финансијског лизинга – 258 милиона динара, што је шест пута више од губитка у 2011. години, као и сектор инвестиционих фондова 53 милиона динара, док су брокерско-дилерска друштва имала губитак од 243 милиона динара, напоменула је Стаменковић.

Она је навела податак да у Србији послује укупно 128 финансијских институција, и то 32 банке, 28 друштава за осигурање, 16 давалаца финансијског лизинга, 34 брокерско- дилерских друштва, по пет друштава за управљање добровољним пензијским фондовима и инвестиционим фондовима, два затворена и приватна инвестициона фонда и шест других финансијских институција.

У тим финансијским институцијама прошле године била су запослена 40.123 радника, што је 4,4 одсто мање него 2011. године, указала је она.

Пословање финансијских институција у Србији, како је навела, било је условљено макроекономском нестабилношћу, снажаним инфлаторним притиском, слабљењем домаће валуте, падом укупне економске активности земље и отежаним приступом финансијским тржиштима.

На рад финансијских институција истовремено су утицали вишегодишњи проблеми привреде, односно смањење инвестиционих активности, висок степен задужености привреде, велика неликвидност и проблем отплате кредита, навела је Стаменковић.

Према њеним речима, на тржишту капитала забележени су хронична неликвидност, малобројни инвеститори и њихова уздржаност од озбиљнијих улагања, као и даљи пад на тржишту хартија од вредности, што је показало да је српско тржиште капитала у 2012. остало неразвијено и неликвидно.

Говорећи о банкарском сектору у Србији, она је саопштила да су позитивно пословале 22 банке, а да је десет имало губитке, уз напомену да је у том сектору прошле године број запослених смањен за 1.905.

Стаменковић је нагласила да је укупан ниво пословне активности банкарског сектора, мерен укупним приходима и расходима, био приближан оном из 2011. године.

Она је истакла да је у последње две године листа банака са највећим добитком непромењена и на њој се налазе Банка Интеза, Рајфајзен банка, Уникредит банка, Комерцијална и АИК банка, које су оствариле 75,5 одсто добитака укупног банкарског сектора.

С друге стране, Развојна банка Војводине, НЛБ и Алфа банка забележиле су 75 одсто губитака банкарског сектора у прошлој години, навела је Стаменковић и додала да је кредитна активност банака у 2012. години повећана за 9,8 одсто.

Детаљније информације о пословању финансијских институција у Србији у прошлој години могу се пронаћи на интернет страници АПР у одељку Финансијски извештаји и бонитет.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs