Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Ниједан радник неће остати без пензије због неплаћених доприноса

Ниједан радник неће остати без пензије због неплаћених доприноса

Београд, 16. јун 2013. године – Министарство финансија и привреде Владе Републике Србије саопштило је данас да држава неће оставити ниједног радника без пензије, без обзира на то што им пропала предузећа нису уплаћивала све доприносе.

У саопштењу се наводи да ће изменама Закона о пореском поступку и администрацији бити омогућена ефикаснија наплата доприноса.

Остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања обезбеђује се само доследном и ефикасном контролом и наплатом доприноса. Заштита права радника неће бити обезбеђена тиме што ће у неком закону да стоји да обавезе предузећа радницима за ПИО доприносе никада не застаревају.

Министарство наводи да је изменама Закона о пореском поступку и администрацији предвиђено застаревање обавеза за доприносе за пензијско осигурање, тако што ће од 1. јануара 2014. године застарити обавезе које су доспеле закључно са 31. децембром 2003. године.

Предузећа која дугују доприносе за пензијско осигурање дуже од 10 година, дакле од 2003. године и раније по правилу су у стечају или више не постоје, па је наплата доприноса у тим фирмама практично немогућа.

То, међутим, ни у ком случају не значи да се те обавезе "бришу" из евиденције, већ се и даље воде у књигама Пореске управе, али се измештају са списка дужника јер су доприноси за пензијско осигурање од тих фирми практично ненаплативи.

Наиме, потребно је да Пореска управа Србије има ажуран списак привредних субјеката од којих доприноси и порези могу да се наплате.

Такође, то не значи да ће радници који раде у тим фирмама остати без пензије, а Влада ће, као и до сада, излазити у сусрет радницима и по потреби доносити одлуку о повезивању стажа, уколико се за тим укаже потреба.

Министарство истиче да се овом изменом обезбеђује ефикаснија наплата доприноса, информатичко повезивање са Централним регистром обавезног социјалног осигурања и аутоматско књижење плаћених доприноса, што су све предуслови за ефикаснију контролу и наплату доприноса.

Једна од најважнијих измена Закона о пореском поступку и администрацији јесте и нови систем плаћања и контроле свих пореза по одбитку, где се сврставају и доприноси, што ће спречити појаву застарелости доприноса у будућности.

Уводи се појединачна пријава обвезника, коју ће проверавати Пореска управа. Уколико се послодавац у року од месец и по дана не јави са пријавом да плати обавезу, Пореска управа сама, по службеној дужности, генерише доприносе и тражи исплату.

Ако се доприноси не плате, то је јасна индикација да се оде у контролу и принудно изврши наплата те обавезе, наводи се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs