Побољшање статуса потрошача и квалитета производа на домаћем тржишту
Београд, 17. јун 2013. године – Државни секретар Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић изјавила је данас да ће улога Савета за безбедност производа бити побољшање међуресорне сарадње и успостављање нових стандарда у области тржишног надзора за непрехрамбене производе, који већ постоје у земљама чланицама ЕУ.
Матић, која је председавала првој конститутивној седници Савета за безбедност производа, истакла је да је задатак тог тела, које је основано одлуком Владе Србије, јачање координације између свих инспекција и надзора који постоје у надлежним министарствима.
Она је указала на то да Савет за безбедност производа има задатак и да побољша статус потрошача, као и квалитет и безбедност производа на тржишту наше земље.
Такође, како је додала, то тело ће пратити и анализирати спровођење активности и предузимање мера тржишног надзора, као и давати мишљења и препоруке које се односе на спровођење прописа у области тржишног надзора.
Вођа тима пројекта „Јачање српског система надзора тржишта непрехрамбених и прехрамбених производа“ Иван Хендрикс рекао је да ће ангажовани на том пројекту учествовати у изради планова тржишног надзора и базе података Савета за безбедност производа.
Хендрикс је најавио да ће шест чланова Савета похађати обуке које ће држати искусни стручњаци из земаља ЕУ, уз подсећање на то да ЕУ финансира поменути пројекат са три милиона евра.
За председника Савета за безбедност производа именована је државни секретар Татјана Матић, а за заменика председника помоћник министра спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Лидија Стојановић.
У Савет је именовано 25 чланова који су представници министарстава спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, енергетике, развоја и заштите животне средине, грађевинарства и урбанизма, природних ресурса, рударства и просторног планирања, рада, запошљавања и социјалне политике, здравља, саобраћаја, финансија и привреде, просвете, науке и технолошког развоја, као и унутрашњих послова.
Међу члановима су и делегати Управе царина, Дирекције за мере и драгоцене метале, Института за стандардизацију Србије, Акредитационог тела Србије, Агенције за безбедност саобраћаја, Удружења за металну и електроиндустрију и Удружења за трговину у Привредној комори Србије.
У Савету су и представници организација за заштиту потрошача„Центар потрошача Србије – ЦЕПС“ из Београда, „Асоцијације потрошача Србије – АПОС“ из Новог Сада и Организације потрошача Србије из Јагодине, наводи се у саопштењу Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација.