Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Покренути радове на делу аутопута на Коридору 11

Покренути радове на делу аутопута на Коридору 11

Београд, 5. јул 2013. године – Министарство финансија и привреде Владе Републике Србије саопштило је да је стратешко партнерство Србије и НР Кине, успостављено на највишем државном нивоу 2009. године, резултирало унапређењем економске сарадње између две земље, посебно у области инфраструктурних пројеката.

Фото: Танјуг

У закључцима са данашњег Пленарног заседања Мешовите међувладине комисије за трговину и економску сарадњу Србије и НР Кине, којој је председавао министар финансија и привреде Млађан Динкић, наводи се да се изградња моста Земун–Борча и радови на Термоелектрани Костолац 2 успешно реализују, а као посебан приоритет истакнуто је што хитније покретање радова на делу аутопута на Коридору 11.

Динкић је навео да је потребно убрзати активности на закључењу кредитног уговора са кинеском Ексим банком о изградњи дела аутопута од Обреновца до Љига на Коридору 11 како би се искористила ова грађевинска сезона и што пре започели радови.

Током данашњег заседања мешовите комисије заменик министра трговине НР Кине Ли Ђинзао напоменуо је да постоји потенцијал да српске компаније више извозе у Кину.

Предложено је да се у наредном периоду организују наступи српских компанија на сајмовима у Кини како би се међу привредницима остварила боља комуникација, што ће отворити нове предлоге за сарадњу и реализацију нових пројеката.

Динкић је саопштио да се Стратегија развоја Србије заснива на привлачењу директних инвестиција и расту извоза, при чему су стратешке развојне гране аутомобилска, ИТ индустрија и прехрамбена индустрија заснована на пољопривреди.

Он је нагласио да су то уједно и области које би могле бити занимљиве кинеским компанијама које би у Србији отварале производне капацитете ради извоза на трећа тржишта.

У том смислу, договорено је да се за потенцијалне кинеске инвеститоре организују презентације о могућностима улагања у Србији.

Министар је навео да сви инвеститори у Србији имају могућност преференцијалног извоза српске робе по споразумима о слободној трговини са земљама ЦЕФТА споразума, Руске Федерације, Белорусије, Турске, ЕФТА и ЕУ, што је тржиште од милијарду људи.

Кинеска и српска страна изразиле су задовољство досадашњом сарадњом и изразиле наду да ће се она наставити и у будућности како у инфраструктурним пројектима, тако и у области инвестиција, наводи се у саопштењу Министарства финансија и привреде.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs