Београд, 24. јул 2013. године – Државни секретар Министарства финансија и привреде Владе Републике Србије Александар Љубић саопштио је данас да је прва група од 27 предузећа у реструктурирању добила допис да припреми социјални програм, што ће они урадити у наредних неколико дана.
 |
Фото: Танјуг |
Љубић је на састанку са представницима Самосталног синдиката металаца Србије истакао да су то углавном компаније које већ годинама ништа не производе.
Он је указао на то да за предузећа у реструктурирању важи социјални прогам као и до сада, с тим што је износ средстава повећан са 100 на 300 евра по години радног стажа, као што је 2009. године исплаћено радницима фабрике "Застава аутомобили" .
Уколико предузеће оде у стечај, а радник не узме социјални програм или се не изјасни мислећи да ће компанија наставити да функционише, након стечаја не може више да рачуна на социјални програм, објаснио је државни секретар.
Према његовим речима, социјални програм се исплаћује пре него што компанија оде у стечај или буде приватизована јер на њега могу рачунати и радници који не пређу код новог послодавца.
Ниједна компанија неће отићи у стечај, а да радницима не буде понуђен социјални програм, нагласио је Љубић и додао да су ребалансом буџета Србије обезбеђена средства за социјални програм за ову годину, којих ће бити и у буџету за 2014. годину.
Такође, он је поновио да неће бити продужен рок у којем мора да се оконча просец реструктурирања, а то је 30. јун 2014. године.
У процесу реструктурирања је, како је подсетио, више од 175 предузећа која запошљавају преко 50.000 радника, а годишње, поред регуларних субвенција, државу коштају и 750 милиона евра за разне неплаћене обавезе (вода, струја, порези и друго).
Државни секретар је навео да су та предузећа подељена у пет група, и додао да је у првој групи 27 предузећа која годинама ништа не производе и која живе од субвенција, док су у другој групи предузећа чија ће имовина бити понуђена на продају, уз то да део радника пређе код новог послодавца.
Према његовим речима, у трећој групи су предузећа која су у процесу реструктурирања, али раде и запошљавају велики број радника, као што је РТБ Бор, при чему ће им држава помоћи да реше неке раније проблеме и реструктурирају дугове.
Љубић је указао на то да су у четвртој групи предузећа за која ће држава, кроз процес приватизације или стратешко партнерство, покушати да нађе купца, док су у петој групи посебна предузећа.
То су предузећа која су предмет сукцесије са бившим југословенским републикама, као и предузећа на Косову и Метохији, али и она која запошљавају особе са инвалидитетом или се баве њиховом едукацијом, објаснио је државни секретар.
Представници Самосталног синдиката металаца Србије у разговору су исказали интересовање за то у којој се групи налази њихова компанија, шта ће бити са здравственим, а неовереним књижицама, као и са повезивањем стажа.